VENECUELA TVRDI DA JE CIA NA ČELU OPERACIJE Šest stranaca uhapšeno zbog navodne zavere ubistvo Madura
KARAKAS Venecuelanski ministar unutrašnjih poslova Diosdado Kabeljo saopštio je da su vlasti uhapsile šest stranih državljana, uključujući pripadnika elitne jedinice za specijalne operacije američke mornarice "Foke" (Navy SEAL), zbog navodne zavere CIA da destabilizuje tu latinoameričku zemlju.
Kabeljo tvrdi da je cilj CIA da ubije predsednika Nikolasa Madura, dok je Stejt department negirao ove navode, prenosi CNN. Na konferenciji za novinare u subotu, Kabeljo je identifikovao navodnog američkog specijalca kao Vilijama Džozefa Kastanedu Gomesa, rekavši da je on vođa operacije. Ministar je naveo i imena još dvojice pritvorenih Amerikanaca - Dejvid Estrelja i Aron Baret Logan. Kabeljo je dodao da su uhapšena i dvojica španskih državljana, Hose Marija Basoa Valdovinos i Andres Martinez Adasme, kao i Čeh Jan Darmovzal.
Venecuelanske vlasti su takođe zaplenile 400 američkih pušaka povezanih sa navodnom zaverom, rekao je on.
''CIA je na čelu ove operacije. To nas uopšte ne iznenađuje“, rekao je Kabelo na konferenciji za novinare, tvrdeći da je umešan i španski Nacionalni obaveštajni centar. On je naveo da je operacija imala ''veoma jasne ciljeve za ubistvo predsednika Nikolasa Madura“ i drugih visokorangiranih venecuelanskih političara, uključujući potpredsednika i samog Kabelja.
Stejt department je negirao te tvrdnje, ali je potvrdio da je pripadnik američke vojske uhapšen u Venecueli, kao i da je kancelarija "upoznata sa nepotvrđenim izveštajima o još dvojice pritvorenih američkih državljana" u toj zemlji.
''Sve tvrdnje o umešanosti SAD u zaveru za svrgavanje Madura su kategorička laž. SAD nastavljaju da podržavaju demokratsko rešenje političke krize u Venecueli'', rekao je potparol Stejt departmenta Metju Miler. Neimenovani izvor iz španskog Ministarstva spoljnih poslova rekao je Rojtersu da od Venecuele traži više informacija.
''Španska ambasada poslala je verbalnu notu vladi Venecuele tražeći pristup pritvorenim građanima kako bi se proverio njihov identitet i nacionalnost i kako bi se znalo za šta su tačno optuženi“, rekao je izvor. Hapšenja su usledila dva dana nakon što se španski ambasador u Karakasu Ramon Santos sastao sa venecuelanskim šefom diplomatije, Ivanom Hilom u Karakasu. Do tenzija između dve zemlje je došlo nakon što je španska ministarka odbrane Margarita Robles iznela tvrdnje da u Venecueli vlada diktatura, kao i posle sastanka venecuelanskog opozicionara Edmunda Gonzalesa sa španskim premijerom Pedrom Sančezom u Madridu.
Gonzales je napustio Venecuelu ranije ove nedelje, nakon što je dobio azil u Španiji, zbog navodnog političkog progona u latinoameričkoj zemlji. Posle izbora održanih u julu, venecuelanska opozicija je objavila rezultate glasanja i istakla da je 75-godišnji Gonzales odneo ubedljivu pobedu. Međutim, venecuelanska Izborna komisija proglasila je Nikolasa Madura pobednikom, a on je odbacio međunarodne kritike kao desničarsku zaveru. Do sada su SAD, Argentina i Peru priznale Gonzalesa za novoizabranog predsednika.