PUNE RUKE POSLA ZA EKIPE HITNE POMOĆI Najčešće vrtoglavice, glavobolje, mučnine NE IZLAZITI BEZ PREKE POTREBE
Tropske temperature na koje se stanovnici ovog podneblja i nisu baš najbolje navikli uzrok su povećanog broja intervencija Hitne pomoći i više je ekipa na javnim mestima, zbog čestih kolabiranja građana.
Kako je za „Dnevnik” potvrdila dr Nikolina Marić iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Novi Sad, njene kolege su na terenu uglavnom zbrinjavale pacijente zbog vrtoglavica, kolapsa, glavobolje, mučnina i povraćanja, a najčešći razlozi za to su nagle promene klime, odnosno česti ulasci i izlasci iz toplog u hladno, a ima i onih koji su zbog gužvi u autobusima, jednostavno, osetili nalet slabosti.
– Najčešće uspevamo da zbrinemo te pacijente na licu mesta, a najbitnije je skloniti ih sa tako visoke temperature i dovoljno hidrirati. Dešavalo se i da smo morali poslati pacijenta na dalju dijagnostiku, uglavnom ukoliko je kolabiranju priključena i neka hronična bolest. Zato je savet osetljivim i rizičnim grupama građana da budu posebno oprezni dok traju vrućine, što se, pre svega, odnosi na hronične bolesnike, trudnice i decu – kaže Marić, dodavši da ni ostalo stanovništvo ne bi trebalo previše da se izlaže ekstremnim vrućinama, već samo ukoliko postoji preka potreba za boravkom na otvorenom.
Kako su i noći izuzetno tople, doktorka kaže da danas više ne može dati savet da se ne izlazi u nekom određenom vremenskom periodu, kao što je to do pre koju godinu bio slučaj, kada su lekari savetovali da se ne izlazi u periodu od 11 do 17 časova. Zato ona savetuje što kraće boravke napolju preko dana. Najbolje je provoditi vreme u zatvorenim, provetrenim i klimatizovanim prostorima do večernjih sati.
– Onima koji moraju da se kreću uprkos nemilosrdnim vrelinama, savet je da se dovoljno hidriraju. A s obzirom na to da se tokom dana mnogo znojimo, gubimo elektrolite, te nije dovoljno samo piti vode, već nakon takvog dana treba uneti i dovoljno elektrolita preko hrane ili tečnosti – priča naša sagovornica, rekavši da su, u suštini, voće i povrće dobrodošli u tu svrhu, a tu je i slana supa, uz druge namirnice koje sadrže elektrolite.
I. Bakmaz