I DALJE VANREDNO NA DEPONIJI U DUBOKOM Prima se samo NEOPASNI OTPAD Što je sigurno, sigurno je (FOTO, VIDEO)
UŽICE: Vanredna situacija na Regionalnoj deponiji “Duboko” ostaje na snazi sve dok se u potpunosti ne ispune uslovi za njeno ukidanje, s tim što će odlukom Koordinacionog tela i Kriznog štaba biti dozvoljeno deponovanje neopasnog komunalnog otpada iz opština osnivača koje su ipunile obaveze u smislu finansijskih dugovanja prema gradu Užicu i JKP “Duboko”.
To su zaključci danas održanog sastanka, kome su pored članova Koordinacionog tela i Kriznog štaba prisustvovali predsednici opština i gradonačelnici ispred lokalnih samouprava osnivača “Dubokog”.
Stabilizovano 90 posto tela deponije
Kako je istakao Predrag Gavović pomoćnik gradonačelnice Užica, prema izveštaju Kriznog štaba u prethodnom periodu sanirano je i stabilizovano 90 odsto tela deponije, pa je kao takvo i u skladu sa svim zakonskim regulativama i normama spremno za prihvat neopasnog komunalnog otpada, iz za sada šest opština, koje su ispunile uslove. To je odluka koja je doneta od strane Koordinacionog tela sa ciljem prevazilaženja trenutne sitaucije i sa željom da se izbegne stvaranje novih divljih deponija.
- Razmotrili smo izveštaj koji je ohrabrujući i povoljan i telo deponije je posle stabilizacije i sanacije potpuno spremno za prijem neopasnog otpada, naravno u skladu sa svim normama koje se odnose i na bezbednost zaposlenih i zaštitu životne sredine. Intezivno se radi na pripremi projektno – tehničke dokumentacije za neophodne dozvole po ubrzanoj proceduri i nadamo se da ćemo u narednih par meseci to i završiti. Takođe, završeni su javni pozivi i uskoro će biti odabran izvođač koji će raditi na velikom projektu proširenja tela deponije i izradnji svih neophodnih postrojenja. U međuvremenu sanacijom oštećene lagune sprečićemo odlazak procednih voda u Turski potok i jednostavno cela procedura deponovanje otpada vršiće se kao da je u pitanju potpuno novo telo deponije. To je stav svih osnivača “Dubokog”, i svi stojimo iza zaključaka koji su danas usvojeni, a kojiće biti prosleđeni i resornom ministarstvu”, naglasio je Gavović.
Radiće se i na sanaciji popucalih zidova lagune i cevovoda
Momir Milovanović direktor JKP “Duboko” rekao je da je u prethodnom periodu urađen ogroman posao i da je 90 odsto tela deponije u potpunosti prepakovano i prekriveno zemljom, za šta je utrošeno oko 189 miliona dinara, i to je iznos koji će prema njegoviim rečima platiti u skladu sa svojim učešćem svi osnivači Regionalnog centra za upravljanje otpadom.
- Angažovali smo i firmu koja meri popunjenost kapaciteta tela deponije, što inače svake godine radimo oko 1. Novembra, kako bismo uporedili podatke koje mi imamo i koje daje ovlašćena kuća, da vidimo da li smo dobro računali količine otpada koje dolaze sa zemljom koja se koristi u prekrivanju. Takođe, našli smo određeni broj klizištem zatrpanih biotrnova i stavili ih u funkciju, a narednih dana radićemo na sanaciji popucalih zidova lagune i cevovoda, kako bismo bili sigurni i po pitanju procednih voda”.