Krenula „kraljica alergena“ AMBROZIJA POČELA DA CVETA Ovo su simptomi, a evo kako da se zaštitimo! Alergolog: Vreme je da se KRENE S TERAPIJOM
Jedan od najagresivnijih alergena – ambrozija, počela je polako da cveta.
S njom cvetaju i alergije, od kojih pati više od 20 odsto građana Srbije. Kako da se zaštitimo od jedne od najpoznatijih i najopasnijih alergenih biljaka na svetu?
Simptomi alergije na ambroziju se manifestuju kijanjem, peckanjem i suzenjem očiju, zapušenošću i curenjem iz nosa, kao i otežanim disanjem sa osećanjem nedostatka vazduha. Osobe koje znaju da su osetljive na ovu korovsku biljku već treba da se jave svom lekaru, savetuje alergolog dr Žikica Jovičić.
Vreme je da se krene sa terapijom, pošto je ambrozija polako počela da cveta. Preporuka je da se ne čeka da se simptomi razviju do kraja, jer je onda teže vratiti ih na početak, odnosno staviti pod kontrolu. Potrebna je veća količina lekova nego kada se počne na vreme sa terapijom, a to je i za pacijenta mnogo bolje i elegantnije, objašnjava doktor.
Bez obzira da li ste dugogodišnji pacijent i već znate šta vam prija, a šta ne, pre sezone ipak porazgovarajte sa alergologom, a posebno ako ste prethodne godine i pored lekova imali simptome.
Ima li spasa?
Osobe alergične na ambroziju trebalo bi što manje vremena da provode u prirodi, jer ove biljke ima svuda. Takođe nemojte ne izlazite u šetnju u toku prepodneva do 9 sati, pogotovu kada je toplo i vetrovito, jer je tada koncentracija polena u vazduhu najveća.
- Teško je izvesti ove preporuke kada radite, ali ko može, bilo bi idealno da ostane kod kuće, posebno ujutru. Pomaže i nošenje maski, koje ne moraju da budu tako gustog tkanja, kao one protiv virusa i bakterija, a predstavljaju fizičku barijeru. Kada dođete kući promenite garderobu i istuširajte se. Ko ima mogućnost može da ugradi filtere u klima uređaje, kod kuće i u kolima, to više nije toliko "skup sport", poručuje doktor.
Treba proveriti koliko je terapija od prošle godine imala svoju delotvornost, da li treba nešto dodavati i u kom ritmu. Dakle, treba napraviti plan za ovu sezonu, navodi on.
Šta sve pomaže?
Kod alergije na ambroziju se počinje od antihistaminika koje po opštoj preporuci pacijenti mogu i sami da koriste i za većinu njih oni su dovoljni. Sledeći korak su inhalacioni kortikosteroidi, postoji čitava serija lekova, ali njih nemojte uzimati na svoju ruku, opominje doktor.
Pakovanje od deset tableta (antihistaminika) je odluka farmaceutskih kuća, inače mogu slobodno da se uzimaju svakodnevno tokom cele sezone, bez straha. S druge strane, obavezno treba naglasiti da kapi za nos (dekongestivi) ne smeju da se koriste duže od tri do pet dana, jer onda sami po sebi stvaraju problem, kategoričan je dr Jovičić.
Idealan kandidat za imunoterapiju je mlađa osoba koja je senzibilna na jedan alergen i kod koje simptomi kraće traju, što je ređi slučaj. Međutim, može se probati i kod svih drugih pacijenata.
Sa imunoterapijom, koja je pokazala značajnu efikasnost, se ne započinje dok se ne završi sezona cvetanja ambrozije, što je u našim krajevima oko 20. oktobra. Ukoliko je započeta, s njom se redovno nastavlja, a od novina treba pomenuti da je u Srbiju stigla i u obliku tableta, napominje doktor.
Dnevnik/Kurir/Nataša Lazović