PREDSEDNIK VUČIĆ O LITIJUMU Neću im dozvoliti da bilo šta rade dok ne dobijemo dokaz da će biti zaštićena životna sredina (FOTO; VIDEO)
Vežbi „Vatreni udar 2024“ prisustvuju pored predsednika Aleksandra Vučića i predsednik vlade Miloš Vučević, ministar odbrane Bratislav Gašić i načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je Danu visokih zvanica na opitnoj združenoj taktičkoj vežbi s bojevim gađanjem „Vatreni udar 2024“.
- Ponosan sam na ono što smo danas ovde mogli da vidimo! Prvi put smo mogli da vidimo dejstvo "komarca 2", "malog miloša" i izvrsne pogotke... I ne samo mitraljesko dejstvo "malog Miloša" već i raketnog bacača, korišćenje raketa iz "Pasarsa", "Kornete" koji su na daljinu od preko 4.000 metara neverovatnom preciznošću pogodili neprijateljske tenkove - rekao je Vučić koji je potom čestitao svim vojnicima koji su učestvovali u vežbi i ocenio njihova dejstva sa "vrlo dobro"!
- Moraćemo još mnogo da vežbamo, da radimo, nabavljamo i proizvodimo... Do septembra imaćemo 1.000 komada komaraca - kazao je Vučić.
On je potom odgovarao na pitanja novinara a prvo je bilo izvoz ulja u Crnu Goru. Kazao je da je prošle godine izvezeno 3,5 miliona litara, a ove mnogo više što samo govori o neistinama. Vučić je istakao da nema nikakve zabrane izvoza ulja u Crnu Goru.
- Ja sam uvek za slobodnu trgovinu - rekao je Vučić pa dodao da Srbija u ovom trenutku u Robnim rezervama ima ulja da podmiri godišnje potrebe cele Crne Gore i još da nam i ostane.
- Zarad ljudi u Crnoj Gori, bez obzira na svu kampanju koju Šolakove Vijesti vode protiv mene, činjenice su nešto drugačije. Srbija je 2023. za prvih šest meseci izvezla 3,5 miliona litara jestivog rafinisanog ulja, a ove godine 5,7 rafinisanog ulja, dakle 62 posto više nego prošle godine. Toliko o istini i činjenicama. 70 miliona litara je potrebno za nas na godišnjem nivou, a mi nekih 85 miliona litara možemo da izvozimo nesmetano - rekao je predsednik Srbije i dodao:
- Naše rezerve su mnogo veće nego godišnja potrošnja Crne Gore, to ne govorim zbog vlasti u Podgorici, nego zbog naroda u Crnoj Gori. U ovom trenutku imamo oko 11 miliona litara rafinisanog ulja koje držimo za dvomesečne potrebe i mnogo nerafinisanog ulja. I narod može da bude miran, ulja ima dovoljno - poručio je Vučić na ovu temu.
Vežbi prisustvuju i predsednik vlade Miloš Vučević, ministar odbrane Bratislav Gašić i načelnik Generalštaba Vojske SrbijeMilan Mojsilović.
Vežba je počela u 12 časova, u Vojnom kompleksu „Pasuljanske livade“.
Na poligonu „Pasuljanske livade“ u toku je realizacija aktivne faze opitne združene taktičke vežbe „Vatreni udar 2024“, na kojoj se uvežbava izvođenje borbenih dejstava uz upotrebu bespilotnih vazduhoplova za izviđanje i vatrenu podršku.
Predsednik se, odgovarajući na pitanja novinara, osvrnuo i na litijum odnosno njegovo iskopavanje zamolivši da se o ovoj temi govori stručnim jezikom i naglasivši da do iskopavanja neće doći još najmanje 4 godine ma koliko u ovom trenutku požurili.
On je ponovio da su nas strane obaveštajne službe u jednom trenutku nadigrale kad je reč o litijumu, i naglasio da se neće dozvoliti uništavanje životne sredine.
- Neću im dozvoliti da bilo šta rade dok ne dobijemo dokaz da će biti zaštićena životna sredina - kazao je predsednik koji je podsetio koliko bi taj projekat doneo području Jadra.
- Neće doći do iskopavanja još četiri godine najmanje. Litijum bi povećao plate, penzije, otvorio nova radna mesta... Propustili smo priliku jer sam ja pogrešio i jer su nas strane službe nadigrale. Spremni smo da iznesemo sve argumente - zaključio je Vučić.
"Vatreni udar 2024“ je uvežbavanje izvođenja borbenih dejstava uz upotrebu bespilotnih vazduhoplova za izviđanje i vatrenu podršku, sa ciljem unapređenja sposobnosti prikupljanja i distribucije obaveštajnih podataka i efikasnosti vatrene podrške na savremenom bojištu, kao i provere funkcionalnosti organizacije i jedinica Vojske Srbije.
Ovo je završna faza vežbe koja traje dve nedelje. Sva iskustva koja vojska bude prikupila koristiće se u daljem razvoju ovih modernih sredstava.
Opšti cilj vežbe je unapređenje sposobnosti prikupljanja i distribucije obaveštajnih podataka i efikasnosti vatrene podrške na savremenom bojištu, te provera funkcionalnosti organizacije i jedinica Vojske Srbije.
Na vežbi učestvuju jedinice Kopnene vojske i Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane, snage za specijalna dejstva i protivelektronsku borbu, kao i stručnjaci iz Vojnotehničkog instituta.
Angažovano je oko 1.500 pripadnika Vojske Srbije i više od 300 borbenih sredstava, uključujući i ona koja se nalaze u procesu modernizacije, razvoja i ispitivanja za potrebe Vojske Srbije.
Kurir