SRPSKI KUGLAŠI NA EVROPSKOM PRVENSTVU SLABOVIDIH OSVOJILI PET MEDALJA: Viktoroviću zlato, uz evropski rekord

18.05.2024. 19:59 20:02

Sa pet medalja (1+2+2) srpski kuglaši su takmičenje na 23. evropskom prvenstvu slabovidih u Sjerakovu, na severo-zapadu Poljske, završili na šestoj poziciji.

Najviše zlatnih medalja osvojila je Hrvatska -osam, slede Poljska sa četiri, Češka i Slovačka sa po dve itd.

Srpski kuglaš Branislav Viktorović osvojio je kontinentalno zlato u pojedinačnoj konkurenciji u kategoriji B2 Evropskog prvenstva. U konkurenciji 88 takmičara (od toga su 33 dame) iz Slovenije, Slovačke, Srbije, Hrvatske, Rumunije, Nemačke, Češke i domaćina Poljske, jedino je Viktorović zlato oplemenio i novim evropskim rekordom sa 781 čunjem, 16 poena boljim rezultatom u odnosu na drugoplasiranog Hrvata Ivicu Ferenčića, 20 više od Poljaka Stanislava Stopierzinskog na trećem mestu.

U kombinaciji, međutim, Srbin i Hrvat su zamenili mesta. Ferenčić je pobedio sa 1534 poena (769 765), dok je naš Viktorović osvojio srebro, samo dva poena slabijim rezultatom 1532 (751 781). Drugu bronzu u kategoriji B2, posle pojedinačne konkurencije, u kombinaciji je osvojio Poljak Stopierzinski sa 1530 (769 761) poena.

Sa tri trofeja kontinentalni šampionat završila je Milijanka Luković. U pojedinačnoj konkurenciji bila je treća sa 685 bodova, 45 manje od pobednice Nermine Mehulić iz Hrvatske, 18 bodova zaostatka iza drugoplasirane Poljakinje Jadvige Rodačke. U kombinaciji je posrebrila učešće rezultatom 1383 (698 685), 90 bodova slabije od Mehulićeve.

Konačno, zbir srpskih medalja evropskom bronzom upotpunio je i srpski miks Milijanka Luković i Damir Petrosanec. Na putu ka finalu zaustavio ih je poljski miks Rogačka/Kontrimovič, da bi u meču za treće mesto i bronzanu medalju naši predstavnici pobedili drugi poljski par Levandovska/Stopierzinski sa 2:0 (110:109, 118:94.)