DNEVNIK EKSKLUZIVNO SAZNAJE: Uhvaćen trinestogodišnjak koji se sumnjiči za brojne krađe i prebijanje starijeg čoveka koji je preminuo
Policija je pronašla i predala u dalju nadležnost Centru za socijalno rad trinaestogodišnjeg dečaka iz Novog Sada, koji je se sumnjiči da je zajedno sa dve godine mlađim bratom prošle godine u Tovariševu kod Bačke Palanke, na ulici pretukao sedamdesetpetogodišnjaka, koji je tri meseca kasnije preminuo, kao i za pedesetak teških krađa, pokušaja teških krađa, krađa i razbojništva.
Trinaestogodišnjak je prošle nedelje je pobegao iz Zavoda za vaspitanje dece i omladine u Beogradu, došao u Novi Sad i počinio još jednu tešku krađu.
Kako „Dnevnik” saznaje, on je u noći između četvrtka i petka, 4. i 5. aprila, oko tri sata iza ponoći, podesnim alatom obio vrata novosadske knjižare na Bulevaru Mihajla Pupina i odneo pazar i novac od ulaznica za dva koncerta. Da su vrata obijena i da je nestao novac primetili su zaposleni kada su ujutru došli na posao i o svemu obavestili policiju, potvrdio je za „Dnevnik” suvlasnik knjižare Marko Ćića.
- Policija je odmah došla i pregledane su nadzorne kamere. Na snimku se vidi da je dečak otvorilo vrata nekim predmetom, poput šrafcigera. On, potom, osmatra da li ga neko vidi, udaljava se malo od objekta i posle dva minuta se vraća, hladnokrvno ulazi u knjižaru, iz koje je uzeo novac - ispričao je za naš list Ćića. Kako kaže, materijalna šteta je velika i provalnik je identifikovan, ali nije krivično odgovoran jer je u pitanju dete koje je mlađe od 14 godina.
Dečak je početkom godine smešten u Zavod za vaspitanje dece i omladine u Beogradu, čija je delatnost zbrinjavanje, vaspitanje, obrazovanje, profesionalno osposobljavanje i zaštita zdravlja dece i omladine u sukobu sa zakonom i poremećajem u ponašanju.
Trinaestogodišnjak, koji je vaspitno zapušteno dete, predstavlja opasnost po okolinu, ali, uprkos brojnim prestupima, nije krivično odgovoran i ne može biti kažnjeni jer još nema navršenih 14 godina. Zakon je tu jasan i kaže da se licu koje u vreme izvršenja protivpravnog dela, u zakonu predviđenog kao krivično delo, a nije navršilo četrnaest godina, ne može izreći krivična sankcija niti primeniti druge mere koje predviđa zakon.
On je u ovu ustanovu poluotvorenog tipa smešten jer je, zajedno sa mlađim bratom, počinio niz krivičnih dela. Nakon što je njihova majka u potpunosti lišena roditeljskog prava, oni su, kako smo ranije pisali, staavljeni pod starateljstvo novosadskog Centra za socijalni rad i smešteni u ustanovu iz koje su često bežali i ponavljali krivičnih dela. Braća su svojim postupcima i ponašanjem zadavali veliku glavobolju nadležnima, te je odlučeno da se njih dvojica razdvoje.
Zbog učestalog bežanje i ponavljanje krivičnih dela, istovremeno se pristupilo realizaciji smeštaja u ustanovu zavodskog tipa. Tako se mlađi brat našao u Zavodu za vaspitanje dece i omladine u Knjaževcu, a stariji u Beogradu. Mlađi se, prema našim saznanjima, stabilizovao i ne pravi probleme. Sa njim intenzivno rade stručnjaci i na njega je, za ova dva meseca, pozitivno delovalo razdvajanje od brata, koji je nastavio po starom. On je, prema našim saznanjima, nastavio sa bežanjem, ali bi brzo bio lociran i vraćan u tu ustanovu.
Po svemu sudeći, on je taj koji je kolovođa i za njegovo ponašanje, za sada, nadležni nemaju sistemsko rešenje.
Podsetimo, u našoj zemlji sve ustanove za decu i omladinu su otvorenog tipa, što predstavlja i najveći problem jer ne postoji mehanizam kako takvu decu zadržati u njima.
D. Nikolić