Štafeta Srbije deseta na Svetskom prvenstvu u krosu u Beogradu

30.03.2024. 13:40 14:57
Izvor: Dnevnik

Prvi put je Srbija imala predstavnika u miks štafetama na Svetskom prvenstvu u krosu, koje je u subotu održano u Beogradu i naš nacionalni tim je na debiju osvojio deseto mesto.

Elzan Bibić, Milica Tomašević, Nikola Raičević i Teodora Simović stazu od 8 km u Parku prijateljstva na Ušću prešli su za 24 minuta i 31 sekundu u konkurenciji 13 ekipa.

Trčali su ovim redosledom, svako po jedan krug i to po toplom vremenu, od 25 stepeni Celzijusa.

– Uspeli smo da budemo u prvih deset što nam je bio prvenstveni cilj. Nadam se da ćemo održavati tradiciju i pojavljivati se na narednim takmičenjima u ovoj, sve više atraktivnoj, disciplini – rekao je Bibić.

Očekivano, prva dva mesta otišla su na adresu Kenije i Etiopije. Kenijci su pobedili (22:15) a Etiopljani su bili drugi (22:43), dok je bronza pripala Velikoj Britaniji (23:00).

– U izuzetno jakoj konkurenciji deseto mesto je za nas uspeh, prvenstveno što je i staza bila zahtevna, ali mi smo se dobro nosili s tim. Cilj je bio da pravimo što manje grešaka, a timski duh nas je vodio od prve do poslednje izmene – istakla je Teodora Simović.

U Beogradu je učestvovalo 485 sportista iz 51 zemlje, a mi smo imali i predstavnike u juniorskim trkama, nažalost ne i u seniorskim pojedinačnim.

Saima Murić je osvojila 34. mesto u konkurenciji 83 devojke i 6 km je istrčala za 21:48. Osma je od Evropljanki na listi. Natalija Grujić je bila 66. vremenom 23:37, Lenka Nikolić 75. (24:25) dok Mejra Mehmedović i Jana Rajić nisu završile trku.

Aldin Đatović je deonicu od 8 km završio za 25:37 što je bilo dovoljno za 50. poziciju u konkurenciji 92 juniora. Sergej Kostić je bio 77. (26:49), Veljko Vasiljević 84. (27:46), a Kabir Ziljkić 88. (29:18).

Odbranjene titule

Kenijka Beatris Čebet i Džejkob Kiplino iz Ugande odbranili su seniorske titule, na 10 km. Čebet je na cilj stigla za 31:05 minuta, a srebro i bronza su uzele njene sunarodnice – Lilijan Rengeruk (31:08) i Margaret Kipkemboji (31:09). Kiplimo, svetski rekorder u polumaratonu, drugo zlato zaredom osvojio je rezultatom 28:09. Drugi je bio Etiopljanin Berihu Aregavi (28:12) a treći Kenijac Benson Kiplangat (28:14).