OD ISTORIJE DO „NOVE MISLI” Na Sajmu knjiga o Letopisu Matice srpske i Građi za proučavanje spomenika kulture Vojvodine
Na Sajmu knjiga u Novom Sadu juče je predstavljen 36. broj Građe za proučavanje spomenika kulture Vojvodine.
Temelj ovog stručnog časopisa od nacionalnog značaja, koji izlazi pod okriljem Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, čine rubrike iz sad već tradicionalne palete disciplina, od arheologije, arhitekture, istorije i istorije umetnosti, konzervacije i restauracije, do multidisciplinarne zaštite kulturnih dobara.
U tom svetlu urednik Građe, dr Bogdan Janušević, izdvojio je studije o uticaju klimatskih promena na arheološko nasleđe Tijane Stanković Pešterac, arhitekturi turističkih objekata na Fruškoj gori, iz pera Nebojše Anteševića i Ilije Grubića, kapijama Petrovaradinske tvrđave Nenada Šeguljeva, te zidnom slikarstvu u kapeli porodice Bajerlajn u Žitištu, rad Nikole Piperskog. Srđan Segić i Gordana B. Mauna pisali su o principima zaštite od insekata kulturno-istorijskih spomenika od drveta, a Una Galečić o pproblemima konzervacije flourescentnih boja koje se koriste u delima moderne umetnosti. „Velika je stvar što imamo sve više mladih autora, a kako Građa nije poligon vežbu, to svedoči o njihovoj kompetentnosti”, rekao je prof. dr Vladimir Barović, član redakcijskog odbora, uz napomenu da Građa, budući da okuplja vrhunske autore i recenzente, zavređuje da se u rangiranju naučnih časopisa popne za stepenicu više, odnosno da ponese oznaku M51 - vrhunski časopis od nacionalnog značaja.
Na Sajmu knjiga je juče bilo reči i o Letopisu Matice srpske, najstarijem književnom časopisu dugog kontinuiranog trajanja, koji ove godine obeležava dva veka postojanja. O časopisu koji je utemeljio Georgije Magarašević govorila je članica uredništva Jelena Marićević Balać. Pod okriljem novosadske smotre pisane reči predstavljena je takođe i ukupna izdavačka delatnost Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski”. U izložbenom prostoru Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama o časopisu „Nova misao” i „Interkulturalnost”, te novim izdanjima poput „Književnoistorijskih i esejističkih dela Milorada Pavića”, i edicijama „Milici u pohode” i „Nova misao”, govorili su direktor Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski” mr Nenad Šaponja, urednici dr Biljana Mickov i Mirko Sebić, te saradnica dr Zdenka Valent Belić. „Iako nama izdavaštvo nije primarna delatnost, Kulturni centar Vojvodine ‘Miloš Crnjanski’ definiše se kao stožerni izdavač i imamo obavezu da objavljujemo najbolje i najfundamentalnije stvari”, istakao je Šaponja.
M. S.