TALAS PORODIČNOG NASILJA POTRESAO SRBIJU Za mesec dana UBIJENE ČETIRI ŽENE
U Srbiji su od početka godine u porodičnom nasilju ubijene četiri žene, a svi zločini su se dogodili u razmaku od mesec dana i na teritoriji Vojvodine.
Prvi femicid u ovoj godini dogodio se 18. februara u Rakovcu kod Beočina kada su usmrćene majka i ćerka, N. Č. (74) i D. R. (48). Njih je lišio života B. P., bivši suprug D. R., koji je imao zabranu prilaska zbog nasilja u porodici.
Nepunih deset dana nakon ove porodične tragedije, javnost je potresla smrt tridesetogodišnje S. K. iz Surčina. Nju je 27. februara, u Bačkom Gradištu, nakon svađe, nožem usmrtio nevenčani suprug T. H. (33).
Pre nedelju dana, 11. marta, u porodičnoj kući u novosadskom naselju Mali Beograd N. T. (55) je bušilicom ubio dve godine mlađu suprugu G. T. Delo je kvalifikovano kao teško ubistvo jer postoji sumnja da je izvršeno na svirep i podmukao način, za koje je zaprećena kazna doživotnog zatvora.
Crna statistika kaže da u proseku, svake dve nedelje jednu žensku osobu u Srbiji ubije član porodice koji je zločin izvršio vatrenim oružijem, nožem, čekićem, šipkom... Iako zločini u porodici izgledaju iznenadni i uglavnom se dešavaju u afektu, obično im prethode trpljenje, nesuglasice, svađe i emocionalna bol u kojoj žive i žrtve i ubice. Poseban pečat ubistvima u porodici daju ljubomora i osveta.
Najviše usmrćeno 2018. a najmanje 2021. godine
Tokom protekle godine u porodičnom nasilju lišeno je života 28 žena, a 2022. ubijeno je 25 žena i jedna dvogodišnja devojčica u Vršcu. Najviše ubijenih žena je bilo 2018. godine, 30, a najmanje 2021., kada je usmrćeno 20 pripadnica lepšeg pola. Prema dostupnim podacima u poslednjih desetak godina ubijeno ih je oko 300 što govori da je u našem društvu mnogo nasilnika koji se nekontrolisano ponašaju.
Svako ubistvo je slučaj za sebe i bez obzira na afekat, zločin nije nastao trenutno, već su poremećeni odnosi trajali godinama. Vremenski, to je najčešće između šest meseci i dve godine, predočavaju stručnjaci. Emocije su polako ključale u potencijalnom ubici i kada je ta kap prevršila meru, došlo je do tragedije. Pored ljubomore i osvete, mržnja je najčešće razlog ubistva, a takva ubistva, smatraju stručnjaci, idu iz uverenja.
Među počiniocima porodičnih zločina ima supružnika iz svih socijalnih struktura: bogatih, moćnih i visokoobrazovanih, ali i onih sa margina društva.
Podsetimo, Zakon o sprečavanju nasilja u porodici počeo je da se primenjuje 1. juna 2017. godine, a analize pokazuju da se broj podnetih predloga za produženje hitne mere iz godine u godinu povećava. Zakon, prema mišljenju stručne javnosti, ima svojih manjkavosti. Tako, nasilnik po izlasku iz pritvora i kada istekne zabrana prilaska, koja se slabo kontroliše, ima pravo da se vrati u istu kuću u kojoj je činio nasilje.
D. Nikolić