BUTNOUT NEMA ZVANIČNU DIJAGNOZU, ALI JE TU Spreman alat za otkrivanje sagorevanja na poslu
Koliko ste samo puta čuli da vam se neko žali na preveliki stres na poslu, ili ste se, možda, i sami osetili na ivici živaca. Sve užurbaniji način života i sve veći stres na radnom mestu mnoge ljude dovodi u stanje koje se kolokvijalno opisuje kao burnout, odnosno, sagorevanje.
Ovo izgaranje, povezano s poslom, obeležavaju ekstremni umor, smanjena sposobnost regulacije kognitivnih i emocionalnih procesa, kao i mentalno distanciranje od sveta koji vas okružuje. Iako za burnout ne postoji službena dijagnoza, sagorevanje na radnom mestu negativno utiče na nas mentalno i fizički, a često može da dovede do drugih zdravstvenih problema.
Kako bi pomogli u što ranijem otkrivanju burnouta, međunarodni istraživači razvili su alat za otkrivanje rizika od sagorevanja na radnom mestu ili u školi. Alat za procenu sagorevanja (Burnout Assessment Tool ili skraćeno BAT) sastoji se od niza pitanja osmišljenih za procenu mentalnog i fizičkog stanja zaposlenih i nezaposlenih odraslih osoba.
Ovaj upitnik možete pronaći na Internetu i ispuniti na licu mesta, a najbolja je stvar što je napravljen na više svetskih jezika, pa tako i na hrvatskom, što nam neće biti problem da pročitamo. Postoji i upitnik za učenike, trenutno na dva jezika, engleskom i holandskom. BAT uočava znakove i procenjuje rizike na temelju podataka prikupljenih od 493 odrasle osobe i izračunava rezultat za određene simptome u poređenju s nacionalnim prosekom sedam zemalja: Austrije, Belgije, Finske, Nemačke, Irske, Japana i Holandije. Sposobnost identifikovanja tog rizika znači da možete da preduzmete korake kojima ćete na vreme sprečiti sagorevanje.
Alat se bavi područjima kao što su ravnoteža između posla i kuće, radno opterećenje, zadovoljstvo poslom i emocionalni stres. Pitanja uključuju pitanja o osećaju vožnje na autopilotu dok ste na poslu, osećaju tuge bez znanja zašto i osećaju nesigurnosti u važnost urađenog.