Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

MOLERI KAO FOLKERI ZARAĐUJU VELIKE PARE Nada sama okrečila stan A EVO KOLIKO KOŠTA DNEVNICA, I TO BEZ MATERIJALA

04.03.2024. 09:51 13:08
Piše:
Foto: Pixabay, ilustracija

Lepi dani znače i kraj grejanju, a to znači da krećemo s prolećnim sređivanjem stanova.

Ali, ako želite da obnovite zidove, sačekaće vas neprijatno iznenađenje – molerski radovi ove sezone skuplji su za desetak posto. Nada iz beogradskog naselja Vidikovac rešila da uzme stvar u svoje ruke, napravi računicu i okreči sama svoju garsonjeru od 29 kvadrata.

Naravno, jeftinije je prošla nego da je koristila usluge profesionalnog molera.

Već nekoliko godina cena krečenja u belo iznosi 1 evro po kvadratu i to bez materijala. Naravno, cena nije ista u Beogradu, Novom Sadu ili Čačku. U srpskoj prestonici je ta cena malo veća – oko 2 evra po kvadratu, u zavisnosti od majstora i njegovog cenovnika.

S druge strane, ko želi da okreči stan u neku boju, moraće da plati još više – cena ovakvog krečenja iznosi do 3,5 evra po kvadratu, zavisno od vrste boje koja se upotrebljava. Boju, po nepisanom pravilu, kupuje vlasnik prostora koji se kreči, jer on bira šta mu se sviđa.

Što se tiče gletovanja, cena je na nekim mestima prošlogodišnja i iznosi od 2,5 do 3 evra po kvadratu površine koja se obrađuje, ali ima i „jačih“ molera koji cene usluga gletovanja naplaćuju i više od 3 evra. To je slučaj u Beogradu, gde ima i onih molera koji ovu vrstu usluge naplaćuju i do 5 evra.

Pripremni molerski radovi kao što je struganje zidova i plafona se u većini slučajeva ne naplaćuje. Ipak, ukoliko je u pitanju stara gradnja i poslovi struganja zahtevaju mnogo više vremena, onda je cena od 1,5 do 2 evra po kvadratu.

Naplaćuje se i saniranje pukotina, ali samo kada se za to upotrebi puno materijala. Cena ovog pripremnog rada kreće se od 1 do 1,5 evra po dužnom metru.

Ako ste mislili da će moler sam i besplatno da ispomera nameštaj, pa i da ga zaštiti, grdno ste se prevarili. Zapravo, to je možda u unutrašnjosti  zemlje i moguće, ali ne i u Beogradu. Naime, zaštita nameštaja i podnih površina PVC folijom, zatim vraćanje nameštaja nakon završenih radova i osnovno čišćenju u Beogradu košta od 1 do 2,5 evra po kvadratu.

Nada zapalila društvene mreže

Zbog svega ovoga Nada je na društvenim mrežama napisala kako je zašto je odlučila da stan okreči sama.

„Cena osnovnih molerskih materijala, farbi, poludisperzija i disperzija, koje su prošlog proleća u proseku bile više od 30 do 40 odsto u odnosu na mart 2022. godine, uticale su da i krečenje u celoj Srbiji drastično poskupi. Jer je i cena rada ovih zanatlija u tom periodu porasla za 10 odsto u proseku zbog, kako se majstori pravdaju, inflacije i poskupljenja materijala, tako da sam shvatila da je meni najbolje da sama kupim belu boju i okrečim svoju garsonjeru. Verovali ili ne, ne znam da li sam potrošila i 100 evra na sve“, kaže ona.

Ovaj post zapalio je društvene mreže, gde se povela rasprava o tome da li se isplati da amater okreči svoj stan, koju farbu najbolje da koristi, gde naći molere i da li je fer da nekom oduzima koru zlatnog hleba.

Sve je manje majstora, zato je skupo

Sudeći po društvenim mrežama i objavama korisnika, građani čekaju na molera i po dva meseca. To, donekle, i ne čudi, kada je ovih majstora u Srbiji sve manje i manje.

Na to je ukazao i nastavnik praktične nastave na smeru za dekoratere zidnih površina Goran Mijailović iz Građevinske škole Zvezdara. On kaže da upravo mali broj učenika na ovom smeru iz godine u godinu, potvrđuje tezu da „molera nema ni za lek“.

„Prošle godine ih je bilo samo sedmoro, pre dve godine šestoro, dok trenutno imamo samo tri učenika treće godine na smeru za dekoratere. Nije mi jasno zašto je tako kada je plata solidnog molera i više nego dobra. Oni rade na dnevnicu, a dnevnica solidnog dekoratera je od 50 do 70 evra. Poznajem puno majstora koji se bave ovim poslom, a koji ne mogu da pronađu pomoćne radnike. Oni tipuju na naše učenike, nagrađuju ih već na praksi tako što im daju dnevnicu, nadajući se da će ostati kod njih da rade. Međutim, jako malo njih nastavi da se bavi ovim poslom uopšte, odu u inostranstvo, a oni koji ostanu, obično po završetku školovanja otvaraju svoje firme“, objašnjava on.

Dnevnik, Kurir

Piše:
Pošaljite komentar
NEVEROVATAN GEST! Moler Željko BESPLATNO će okrečiti PORODILIŠTE na Zvezdari, prikuplja materijal i traži pomoć za sređivanje podova

NEVEROVATAN GEST! Moler Željko BESPLATNO će okrečiti PORODILIŠTE na Zvezdari, prikuplja materijal i traži pomoć za sređivanje podova

12.02.2024. 13:04 13:12