ODABRANI PROJEKTANTI, POČETAK RADOVA NA VIDIKU Obnavljaju se Dom učenika i škola na Podbari, gradiće se novi vrtić
Uprava za kapitalna AP Vojvodine izdvojiće gotovo 29,6 miliona dinara, s PDV-om, za investiciono-tehničku dokumentaciju uređenja kompleksa srednjoškolskog doma, predškolske ustanove i osnovne škole na Podbari.
Firme „DBA“, „Studio A&D Architects“, „Elsing grup“, „Neo inženjering“, „Geomehanika“ i „Geoada“ uradiće projekte za rekonstrukciju i dogradnju kompleksa Doma učenika srednjih škola „Brankovo kolo“, u Ulici episkopa Visariona, i OŠ „Đura Daničić“ u Dušana Vasiljeva, ali i izgradnju novog vrtića, na parceli između ta dva kompleksa. Odabrani projektanti imaće rok od bezmalo godinu dana (360) da izrade projekte parcelacije i preparcelacije, izvođački i onaj za građevinsku dozvolu, kao i studije izvodljivosti, što znači da bi kompletna dokumentacija trebalo da bude završena krajem naredne ili početkom 2025. godine.
Dom učenika srednjih škola, koji radi i kao hostel, raspolaže s dve povezane zgrade, ukupne površine 4.500 kvadratnih metara, kapaciteta za 409 učenika (190 devojčica i 219 dečaka), koji su raspoređeni u 132 sobe, 23 dvokrevetne, 73 trokrevetne i 36 četvorokrevetnih. Površina stambenog prostora, po učeniku je pet kvadrata, što je ispod standarda. Pogotovo je skučen smeštaj za dečake, gde je većina soba sa tri kreveta, iako po površini odgovaraju samo za po dve osobe.
Planirano je da blok za ishranu (kuhinja i trpezarija) u prizemlju, kao posebna celina bude izmešten, te da na tom mestu bude organizovan dnevni boravak s propratnim sadržajima.
„U prizemlju dograđenog dela planirane su trpezarija i kuhinja, sa pripadajućim prostorijama, magacin i prolaz ka postojećem objektu Doma, kroz dvorište. Na prvom i drugom spratu biće identični sadržaji, dvokrevetne sobe (oko 80 odsto smeštajnog kapaciteta), trokrevetne sobe (oko 20 odsto) i sobu za vaspitače. Na trećem spratu predviđen je dnevni boravak, kao i dve učionice, 11 dvokrevetnih i četiri trokrevetne i soba za vaspitače. Takođe, trebalo bi predvideti i ugradnju putničkog lifta. Procenjena površina objekata, koji se rekonstruišu je oko 4.000 metara kvadratnih, a dograđeni deo, novi objekat koji je funkcionalni deo celine, imaće površinu oko 3.000 kvadrata. Prostor površine oko 1.000 metara kvadratnih, u dvorištu kompleksa, biće uređen kao slobodan prostor za odmor, učenje, s tim da je severno od planiranog objekta, predviđen prilazni put i parking za službena i vozila zaposlenih“, navedeno je u tehničkoj specifikaciji objavljenoj na Portalu javnih nabavki.
Postupci za prenos prava svojine na parceli u korist AP Vojvodine su u toku, a dva objekta, koja su, kako je objašnjeno, izgrađena bez odobrenja biće srušena.
Objekat OŠ „Đura Daničić“ u jednom delu je prizemni dok u drugom ima dva sprata, i zauzima ukupno oko 2.500 kvadrata. Ta ustanova radi i funkcioniše od 1960. godine. U zgradi se nalazi 12 učionica, kabineti, kao i prostorije za produženi boravak, školska kuhinja sa trpezarijom, biblioteka i fiskulturna sala.
Nova predškolska ustanova, koju će pohađati približno 180 dece, nalaziće se između dva kompleksa - Doma učenika i OŠ „Đura Daničić“. Na placu, koji će nakon preparcelacije, biti formiran u Ulici Dušana Vasiljeva, planirana je jednospratna zgrada površine oko 1.200 kvdrata, a jedan od zahteva za projektante je i da tehničkom dokumentacijom predvide ugradnju lifta.
„Da bi se obezbedili adekvatni uslovi za vaspitno-obrazovne delatnosti, neophodna je dogradnja i rekonstrukcija objekta. Kroz rekonstrukciju predvideti usklađivanje sa tehnološkim zahtevima i zakonskim propisima, a kuhinju uskladiti sa sanitarnim uslovima i HACCP standardom. Planirana je energetska sanacija objekta, primenom savremenih materijala i opreme“, navedeno je u konkursnoj dokumentaciji.
Kada je reč o dogradnji školskog kompleksa OŠ „Đura Daničić” pred budućim projektantima je zadatak da osmisle novu fiskulturnu salu, sa pratećim sadržajima, kao i kancelarije za zaposlene, zbornicu i učionice sa pripremnim kabinetima. Novi prostori će s postojećim sadržajima biti povezani toplom vezom, a planirana je i ugradnja lifta i rampi za lakše kretanje. Proširivanjem dvorišnog dela stvoriće se uslovi uređivanje sportskih terena, dečjeg igrališta, te nadkrivene učionice na otvorenom, prostora za zabavu i rekreaciju i slične sadržaje. Osim toga, trebalo bi isplanirati nove kolske i pešačke prilaze za zaposlene, učenike i posetioce, prilaz za vatrogasna vozila, kao i parking za motorna vozila ali i za bicikle.
J. Vukašinović