JOŠ DANAS U KAČAREVU ČUVENA SLANINIJADA Evo u kojem MESTU možete nabaviti NAJBOLJU SLANINU
Svaki treći vikend u februaru rezervisan je za nadaleko čuvenu Slaninijadu u Kačarevu, a Milan Ajder iz Organizacionog odbora te manifestacija ocenjuje da postoji ogromna razlika između domaće slanine koja se može pronaći na festivalu i industrijske slanine, čemu svedoči preko 100 hiljada posetilaca koliko se procenjuje da je ovih dana posetilo varoš.
- Evo već smo došli do 37 godine i mislim da ove godine možemo da pokažemo da Srbija na Slaninijadi može da ponudi ono najbolje što ima i to ne samo po pitanju slanine i suhomesnatih proizvoda, nego svega što Srbija može da da, počev od meda, preko sireva, rakija, džemova, slatkog. Sve što Srbin može da napravi to imate ovde na Slaninijadi - rekao je Ajder. Objasnio je da su svi proizvodi iz domaće radionosti, proistekli iz recepata koji se neguju stotinama godina unazad.
U okviru Slaninijade organizovano je i takmičenje, a stručni žiri je odabrao pobednike u nekoliko kategorija. U kategoriji domaća slanina, prvo mesto je osvojio Mile Vojinović iz Kuzmina, ispred Milana Zlatkovića iz Kačareva i Konstantina Lemajića iz Šida.
Kada je u pitanju zanatska slanina, za najbolju je proglašena ona koju je napravila Milena Todorić iz Užica, drugo mesto pripalo je Nemanji Brankoviću iz Brankovine, a treće Petru Rakiću iz Bačinaca.
Posebne nagrade dodeljenu su za najdeblju slaninu i to Miletu Teodosijeviću iz Kačareva koji je osvojio i nagradu za najdužu slaninu, a osim toga žiri je nagradio i najbolje slanine od mangulice (Milan Zlatković, Kačarevo), divlje svinje (Goran Marković, Lovačko udruženje Beograd), dok je najbolju industrijsku slaninu napravila firma Burjan iz Pančeva.