ULOŽILI OSAM MILIJARDI EVRA Evropska investiciona banka nastaviće da finansira održive projekte u Srbiji
BEOGRAD: Evropska investiciona banka (EIB) dosad je uložila osam milijardi evra u održive projekte u Srbiji, što će biti nastavljeno u budućnosti, a u ekonomski razvoj zemlje biće uključen i privatni sektor, rekao je danas regionalni direktor te banke za Zapadni Balkan Mateo Rivelini.
On je naglasio i da je EIB upoznata sa obavezama s kojima će se Srbija suočiti, uključujući i Ekspo 2027, a trenutno analizira na koji način će se uključiti u aktivnosti srpskih vlasti.
Evropska investiciona banka je tokom 2023. godine investirala 1,2 milijarde evra u ekonomije Zapadnog Balkana, što je 365 miliona evra više nego 2022. godine, a najveći deo novca bio je namenjen bezbednom saobraćaju, odnosno železničkim prugama u Srbiji.
Rivelini je kada je reč o srpskoj ekonomiji, naglasio da Evropska investiciona banka vidi mnogo pozitivnih signala.
"Ekonomija jača, inflacija je obuzdana, dok je nezaposlenost svedena na devet procenata, što predstavlja najbolji rezultat u regionu, a vidimo i da je upravljanje javnim dugom veoma snažno, pa on na kraju 2023. godine iznosi 52,5 procenata i bliži se zacrtanom cilju od 50 posto na kraju 2026", rekao je on za RTS.
Dodao je da je sledeći korak još brže kretanje Srbije ka Evropskoj uniji.
"Mi verujemo u to, ali da bi to bilo moguće, očekujemo da se zemlja uskladi u najmanje dve oblasti kao najvažnijim ekonomskim kriterijumima za ulazak u Uniju: prvo je obezbeđivanje dobrog funkcionisanja ekonomskog tržišta, a drugo je konkurentnost na evropskom tržištu", naveo je.
Rivelini veruje da je to moguće ako Srbija iskoristi priliku i prihvati plan rasta Evropske unije za Zapadni Balkan.
On ne spori da su aktivnosti Evropske investicione banke u Srbiji uglavnom usmerene na infrastrukturu i ističe da je do danas uloženo osam milijardi evra u projekte, što znači da je reč o investicijama u iznosu od 16 milijardi evra, jer EIB može da investira do 50 odsto od cene projekta.
"Zaista smo mnogo uložili u infrastrukturu, i to prvenstveno u sektor transporta, ali finansirali smo i kliničke centre u Kragujevcu, Novom Sadu i Beogradu, zatim digitalizaciju, ali i mnoge druge projekte koji su ključni za dobro funkcionisanje i rast srpske ekonomije", navodi regionalni direktor EIB-a za Zapadni Balkan.
Prema njegovim rečima, EIB ima dovoljno finansijskih sredstava da zadovolji potrebe Srbije koja napreduje, kao na primer kada je reč o energiji, s čim u vezi mogu ponuditi paket zajmova, saveta i tehničke pomoći.
"Samo u 2023. Evropska investiciona banka je obezbedila više od 21 milijarde evra u oblasti energije, što znači da imamo veoma atraktivne finansijske uslove, i kao ’klimatska’ banka Evropske unije želimo da podržimo proširenje kao što smo pomogli Češkoj, Sloveniji i Poljskoj kad su se pre dvadeset godina pridruživale uniji", podseća on.