KAKO DO SUBVENCIJA U BILJNOJ PROIZVODNJI Evo ko sve ima pravo na podsticaje
KIKINDA: Do 1. marta, poljoprivrednici mogu da podnose zahteve za podsticaje u biljnoj proizvodnji u iznosu od 18.000 dinara, a javni poziv za podnošenje zahteva objavljen je na sajtu Uprave za agrarna plaćanja pri Ministarstvu poljoprivrede.
Zahtevi se podnose na portalu ePodsticaji, a važno je napomenuti da pre podnošenja zahteva poljoprivrednici moraju obnoviti registracije za ovu godinu u eRPG. Proveravali smo, kako protiču prvi dani podnošenja zahteva u Kikindi.
Podsećamo, podsticaji se ostvaruju po površini biljne proizvodnje za zasejane, odnosno zasađene i prijavljene površine pod odgovarajućom biljnom kulturom, do najviše 100 hektara. Prvih dana podnošenja zahteva kikindski poljoprivrednici imaju pomoć savetodavaca u Poljoprivrednoj stručnoj službi. U prvoj fazi privikavanja na nova pravila i neophodnost upotrebe modernih tehnologija, za određeni broj poljoprivrednika ta pomoć je dragocena.
"Postoje problemi, pogotovo kod malo starije populacije. Zato dolazimo u Poljoprivrednu stručnu službu da nam pomognu, da ne bismo imali grešaka i da nas zbog toga ne prebace u pasivan status,“potvrđuje Bogoljub Skakić, poljoprivrednik iz Kikinde
Pravo na podsticaje imaju samo poljoprivredni proizvođači koji prijavljeno zemljište i obrađuju, a subvencije neće moći da koriste vlasnici zemlje koji tu zemlju daju u zakup. Šta su za poljoprivrednike, bar u prvoj fazi prijavljivanja, najveći problemi.
"Mislim da su moderne tehnologije za njih najveći problem. Na sve drugo su već navikli, ljudi dođu uglavnom spremni kada je u pitanmju sama poljoprivreda i obrada zemljišta, ali često dođu potpuno nespremni baš kada je u pitanju sama tehnologija, telefoni, internet, mejl,“ naglasila je Mirjana Tomić, savetodavac u PSS Kikinda.
Nedoumice paori imaju kada je u pitanju refundiranje troškova repromaterijala, goriva, pre svega.
„Što se tiče podrške PSS sve je u redu u samom postupku registracije i podnošenja zahteva. Ali, postoje nejasnoće u drugom delu subvencija, koje se odnose na fiskalne račune za repromaterijal, mnogi od nas imaju nedoumice,“ kaže Milenko Ćeran, poljoprivrednik iz Novih Kozaraca.
Kako je naglasila Mirjana Tomić, iz kikindske PSS, propisom je predviđeno da povrat akcize može da se ostvari za najviše 100 litara nafte i biogoriva, a postoji i ograničenje u pogledu površine zemljišta koje se obrađuje i gleda se koliko je goriva potrebno za obradu zasejanih ili zasađenih površina zemljišta pod konkretnom biljnom kulturom, do najviše 100 hektara.
Da bi podneli zahtev za povrat akcize, poljoprivrednici moraju da poseduju fiskalne račune na kojima stoji i broj poljoprivrednog gazdinstva, kada je reč o fizičkim licima. Pravilnikom je definisano da fiskalni račun mora da sadrži i podatke o kupcu, vrsti, količini i vrednosti nabavljenih derivata nafte i biogoriva. Povraćaj je moguće ostvariti u iznosu od 50 dinara po litru, do 100 litara po hektaru prijavljene površine, do 100 hektara.