Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SEZONCI U POLJOPRIVREDI POTREBNI I USRED ZIME Kalemari zarade 50 evra na dan, nadnica u povrtarstvu 400 dinara sat

27.01.2024. 11:15 12:02
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Mada je zimsko doba i na njivama nema posla, potreba za sezonskim radnicima u poljoprivredi postoji.

U toku je zimsko orezivanje voća, dok se povrtari spremaju za sejanje lubenica, odnosno, kalemljenje. Žitelji sela Vrbica kod Čoke treba da krenu ovih dana u setvu autohtone sorte belog luka, koji se seje tako što sezonci puzeći zabadaju čenove luka po hladnim oranicama... Posla ima i u cvećarstvu jer se u rasadnicima uveliko pripremaju za 8. mart i prolećnu sadnju cveća.

Za te poslove u gazdinstvima treba dodatna radna snaga, koju je teško naći, bez obzira na to što nije špic poljoprivrednih radova. Pošto je ponuda radne snage tanka ni dnevnice nisu ništa niže nego kada je sezona u punom zamahu.

450 dinara sat rada u setvi belog luka

Za rezidbu voća nije potrebna samo fizička snaga, već i znanje. Ali u nedostatku pravih rezača u velikim voćnjacima uzimaju radnike koji za dan - dva, uz pomoć tehničara, nauče posao. Dnevnica tih koji nisu baš upućeni u rezidbu, a hoće da zarade i nauče iznosi od 3.000 do4.000 dinara. One prave profesionalne, koji nose svoje makaze treba platiti 50 evra na dan. Njih je teško naći jer imaju unapred ugovorene poslove.

U Zemljoradničkoj zadruzi „Voće” i „Nektar Agrar” u Neštinu u toku je rezidba jabuka. Voćnjak je veliki i orezivanje će potrajati do aprila. Direktor zadruge Đorđa Kereševića za „Dnevnik” navodi da ove zime imaju radnike iz okoline Šapca, a ranijih godina su bili sezonci iz Vlasotinaca, kojima je trebalo obezbediti, odnosno, platiti smeštaj, hranu i dnevnicu.

- Uglavnom imamo rezače, kao i u drugim voćnjacima, koji se ne razumeju u posao, ali ga brzo savladaju jer tehničari nadgledaju, upućuju i vraćaju radnike da bi se orezivanje voća uradilo kako treba - kaže direktor Kerešević . Napominje, da angažovanje radnika sa strane predstavlja veliki izdatak jer im  platiti prenoćište i hranu ili naći svakodnevni prevoz.

Dnevnica onih koji nisu baš upućeni u rezidbu, a hoće da zarade i nauče, iznosi od 3.000 do 4.000 dinara

Povrtar iz Deronja u Opštini Odžaci Sava Kompalić za desetak dana će krenuti da seje lubenice za kalemljenje. Kaže da ima u selu žena koje će raditi taj posao, a da je dnevnica po satu od 400 do 500 dinara, u zavisnosti od pogodbe. Po toj ceni, rekao je, žene su radile i prošle godine.

- Sva sreća što u komšiluku mogu da nađem radnice, koje, inače, rade kod mene skoro svake zime. Posao nije težak, radi se u zatvorenom i toplom prostoru - naveo je Kompalić.


U rasadnicima sezonce brzo stiže umor

Cvećari koji se bave sezonskim cvećem već su krenuli u posao sadnje kadifa, vinki, petonija, salvija, ali pune ruke posla imaće tek od polovine februara, kada krene rasađivanje. U rasadnicima je uglavnom ženska radna snaga, ali ona nije sigurna, jer posle desetak dana žene stigne zamor i onda treba tražiti nove radnike.

U cvećari „Ša” u Platičevu kod Rume kazali su da sezonske radnike nalaze po okolnim selima, ali da nije dovoljno samo platiti dnevnicu već ih treba razvoziti od kuće do posla i obezbediti hranu.

- U rasadnicima se radi osam do deset sati, a dnevnica je 3.000 dinara - kazala je Borka Andrić iz rasadnika „Ša” . Pojasnila je, da je kada u rasadnicima nema puno posla dnevnica niža i obrnuto, viša je, ako se više radi.


Muke oko pronalaska radne snage imaju meštani sela Vrbica jer u mestu nema radnika, pa ih nalaze po selima oko Kikinde i u Padeju. Setva autohtone sorte belog luka nije lak posao jer treba puzeći raditi, pa je ove godine sat oko 450 dinara, a prošle godine je bio 350 i 380 dinara.

- Dnevnica je sada skuplja, a cena belog luka nije se menjala godinama i to nam predstavlja problem kako da izvučemo zaradu, jer su dnevnice sezonaca veliki izdatak. Moramo unapred da obezbedimo novac, a zarada od luka je tanka ili je ni nema  - kazao je povrtar Akoš Varga.

Z. Delić

Piše:
Pošaljite komentar
Ministarka Jelena Tanasković: Srpska poljoprivreda MORA DA POSTANE KONKURENTNA

Ministarka Jelena Tanasković: Srpska poljoprivreda MORA DA POSTANE KONKURENTNA

02.01.2024. 12:15 13:09
Poljoprivreda NIJE LUTRIJA, useve treba OSIGURATI Evo koliko je u Srbiji osigurano

Poljoprivreda NIJE LUTRIJA, useve treba OSIGURATI Evo koliko je u Srbiji osigurano

25.07.2023. 08:58 09:01