TEMA „DNEVNIKA”: PAZITE, PRIBLIŽAVA SE ROK! Evo do kada vlasnici oružja treba da ispune zakonsku obavezu
Približava se rok do kada vlasnici oružja treba MUP-u da podnesu zahtev za izradu novog oružnog lista. Oni ovu zakonsku obavezu treba da ispune do 5. marta, a ako to ne učine, rizikuju kaznu od 5.000 do 150.000 dinara, a može im se i oduzeti oružje.
To je jedna od poslednjih obaveza koju propisuje Zakon o oružju i municiji, koji se primenjuje od marta 2016. godine.
Za razliku od stare prakse, na jednom novom oružnom listu omogućena je registracija do deset komada pušaka ili pištolja.
Rok za preregistraciju oružja do sada je produžavan tri puta, a sada su izuzetno male šanse da će, u postojećim okolnostima, doći do novog produženja vremena za zamenu starih oružnih listova novim biometrijskim ispravama.
U Nacionalnoj asocijaciji za oružje Srbije (NAOS) ističu da, prema nezvaničnim podacima, građani naše države imaju najmanje 600.000 oružnih listova.
- Javnosti nije poznato koliko je vlasnika oružja do sada zamenilo oružne listove. Zato apelujemo na one koji to nisu uradili da do 5. marta uđu u procedure i time izbegnu novčanu kaznu ili čak i oduzimanje oružja - kaže za „Dnevnik” generalni sekretar NAOS-a Duško Ilić.
Vlasnik oružja, prema zakonu, obavezan je da prilikom zamene oružnog lista, u policijsku stanicu donese oružje na uvid, kao i stare isprave. Potrebna mu je i potvrda da se protiv njega ne vodi krivični postupak, kao i lekarsko uverenje o sposobnosti za držanje i nošenje oružja. Sastavni deo postupka su i dokumenta koja dokazuju opravdani razlog za posedovanje oružja. Ukoliko građani imaju lovačku pušku ili karabin, to je uverenje o položenom lovačkom ispitu ili kopija lovne karte. U slučaju da su pištolj ili revolver namenjeni za ličnu bezbednost, vlasnik je obavezan da „na zapisnik”da izjavu kojom tvrdi da mu je zbog posla ili drugih okolnosti sigurnost ugrožena. Sve to prati terenska provera policije, pre izdavanja dozvole.
U NAOS-u posebno ukazuju na poslednju stavku. Navode da je u toku „revizija registrovanog oružja”, po kojoj pripadnici MUP-a dolaze na adrese vlasnika koji do sada nisu preregistrovali oružje.
- Tom prilikom se ad-hok donosi ocena o opravdanosti držanja oružja i kao „jedino rešenje” se nudi da ga predaju u korist Republike Srbije bez naknade. Zbog ovakve novonastale situacije, savetujemo vlasnike oružja da posebno obrate pažnju na potvrde o oduzimanju oružja. Izdaju se dve vrste potvrda: o dobrovoljnoj predaji i o privremenom oduzimanju oružja. Ako se potpiše prva potvrda, ostaćete bez oružja, dok se u drugom slučaju može uložiti žalba i voditi upravni spor i, verovatno, zadržati oružje – ističe Ilić.
Izdavanje novog oružnog lista nije besplatno. Građani koji poseduju oružje s olučenim cevima – pištolje, revolvere, karabine, malokalibarske puške, dužni su da plate republičku taksu od 5.620 dinara, dok je taksa za oružje s neolučenim cevima, u koje spadaju lovačka puška, vazdušna puška, vazdušni pištolj, kombinovano oružje, 2.690 dinara.
Uz te troškove, potrebno je priložiti i lekarsko uverenje, čija je cena različita i kreće se od 2.500 dinara do 3.500, a u nekim ustanovama ovo uverenje je i skuplje.
Mnogi vlasnici oružja ovo doživljavaju kao dvostruki namet, jer su takve takse plaćali i prilikom odobravanja za nabavku i registraciju oružja.
Zakonom o oružju i municji, koji je na snazi od 2015. godine, pooštreni su uslovi za dobijanje dozvole za posedovanje i nošenje oružja. Nakon prošlogodinjih tragičnih događaja u beogradskoj OŠ „Vladislav Ribnikar” i u okolini Mladenovca, najavljeno je pooštravanje kriterijuma na nabavku i držanje oružja. Akcija posle majskih tragedija, kao i dvogodišnji moratorijum na izdavanje dozvola, ali i preregistracija sigurno će dodatno razoružati građane Srbije.
M. Bozokin