DRECUN UPOZORIO Stvaranje vojne formacije na KiM udarna pesnica za dovršetak stvaranja Velike Albanije
BEOGRAD: Predsednik Odbora Skupštine Srbije za KiM Milovan Drecun izjavio je danas da je nova vojna formacija, koja se stvara na KiM, udarna pesnica za dovršetak stvaranja Velike Albanije, koja bi mogla opasno da ugrozi i centralnu Srbiju.
Drecun je Tanjugu rekao da ne može da se složi sa izjavom Stejt Departmenta da se prodajom 250 protivtenkovskih sistema Džavelin Prištini neće narušiti uspostavljeni balans snaga u regionu.
"Prvo, to je jedna potpuno nova vojna formacija koja se stvara na teritoriji gde ne treba da postoji i koja već sada postaje veoma ozbiljna po broju ljudstva, obuci, naoružanju i po planovima za dalju dogradnju", rekao je Drecun.
Naveo je da se Priština obučava u korišćenju sajber kapaciteta, ali i da gradi vazduhoplovne komponente i nabavlja ofanzivne sisteme, jer žele da kupe naoružanje kao što je turska haubica Boran dometa 17 kilometara, 105 milimetara.
Dodaje da su taj proces tranformacije KBS u vojne snage ubrzali i da će 2025. dovršiti formiranje tri pešadijska puka i time praktično dobiti vojsku. Ističe da Priština ubrzano pokušava da više hiljada ljudi obuči za ratna dejstva.
"To nam odmah ukazuje na nameru da oni realizuju neke ciljeve nasilnim putem. Onda postavite pitanje, ali koje ciljeve? Šta će im Džavelini recimo, da se tuku sa albanskim tenkovima? Pa poslanik Samoopredeljenja kaže otvoreno: "Nabavili smo toliko raketa, kaže koliko otprilike Srbije ima tenkova". Je li to jasna poruka?", upozorava Drecun.
Naglašava da se na teritoriji Srbije stvara jedna formacija potpuno nova, klasična vojna formacija koja nije predviđena nijednim dokumentom, niti sporazumom, što itekako menja balans snaga.
Drecun podseća da pripadnici KBS-a sada ne mogu da budu prisutni u pojasu oko administrativne linije, jer to obezbeđuje KFOR i delimično prepušta to Kosovskoj policijskoj službi, ali da se sada pojavljuju zahtevi da se to dozvoli KBS-u.
"Ako oni, recimo, izađu dolinom Binačke Morave i dođu na deo administrativne linije koji otvara put prema Preševu, Bujanovcu, šta mislite, da li mogu da izvedu neke subverzivne aktivnosti, da ponovo izazovu neku pobunu na jugu centralne Srbije? Pričamo o mogućnosti, ne govorim da je to tako", ističe Drecun.
On smatra da je formiranje vojske tzv. Kosova stvar dovršavanja priče o navodnoj državnosti Kosova da bi stekla pun međunarodno pravni kapacitet.
"Onog trenutka kada bi postali recimo članica Ujedinjenih nacija, pa ko bi mogao da im ospori pravo da u njihov Ustav unese pravo na referendum za ujedinjene sa Albanijom? Tada bi mogli da rade šta hoće", poručuje Drecun.
Kako Drecun smatra, Prištini je u ovoj fazi prioritet članstvo u NATO, ali u tome imaju dva problema, jedan politički, a drugi vojni. "Politički uslovi su definisani time da sve teritorijalno-etničke probleme moraju da reše na miran politički način i zato se gura da se francusko-nemački predlog pretoči u sporazum. Da bi rešili teritorijalne etničke probleme u dogovoru sa Srbijom", smatra Drecun.
Dodaje da je drugi uslov da imaju oružanu formaciju, dakle oružane snage koje su u potpunosti kompatibilne sa NATO snagama. "Zbog toga im se stvara klasična vojna organizacija pod izgovorom transformacije KBS-a u tzv. Vojsku Kosova, koja je organizovana, opremljena, naoružana, obučena po NATO standardima. I za to su zadužene vodeće zapadne zemlje za snabdevanje i obuku kao što su SAD, Turska, Velika Britanija i Nemačka", kaže Drecun.
Dodaje da su tu i neke naše susedne zemlje, da se u Hrvatskoj školuju njihovi pitomci na Vojnoj Akademiji, a da je obuka pilota za helikoptere na poligonima u Severnoj Makedoniji. Drecun tvrdi da je sveobuhvatan plan transformacije KBS-a u Vojsku Kosova napravio Institut za upravljanje bezbednosti, koji je centar izvrsnosti američkog sekretarijata za odbranu u domenu izgradnje nacionalnih kapaciteta. Podseća na izjavu porparolke ministarstva odbrane u Prištini koje je rekla da se oni sada nalaze u drugoj fazi realizacije tog plana, koja podrazumeva, pored ubrzanog nabavljanja novih sistema oružanja, saradnju sa KFOR-om u raspoređivanju na teritoriji Kosova.
"Svima je jasno o čemu se radi. Raspoređivanje podrazumeva sever. Njihov cilj sa KBS-om je završiti ovladavanje policijsko-vojnim snagama severom Kosova, u punom smislu reči da uspostave fizičku okupaciju, da izađu na administrativnu liniju sa ovim sistemom oružanja, onda oni imaju osnovicu da mogu da destabilizuju i s druge strane administrativne linije centralnu Srbiju. Dakle, situacija nije nimalo bezazlena", upozorava Drecun.