Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

BUDUĆE MAJKE MUČE BROJNE NEDOUMICE Značajan je svaki pregled u trudnoći

11.01.2024. 10:37 11:01
Piše:
Foto: Ilustracija Pixabay.com

Svaka žena kada ostane u drugom stanju ima brojna pitanja, nejasnoće i strahove vezane za trudnoću. Specijalista ginekologije i akušerstva dr Marko Ilinčić kaže za „Dnevnik“ kako prema Nacionalnom vodiču dobre kliničke prakse za kontrole u trudnoći prvo treba da se uradi prvi ultrazvučni pregled, kako bi se utvrdila trudnoća i detektovale srčane akcije ploda.

- Tokom tog pregleda se svakako analiziraju laboratorijski nalazi, kao što su krvna slika, šećer, urin, hormoni štitaste žlezde i ostale analize ukoliko pacijentkinja boluje od određenih hroničnih bolesti. Pored toga se mere težina, krvni pritisak i ostali parametri. Sledeći ultrazvučni pregled bi podrazumevao pregled u prvom trimestru, kada se radi dabl test ili analiza slobodne ćelijske DNK. U prvom trimestru je akcenat na skriningu hromozopatija – objašnjava dr Ilinčić.

Prema njegovim rečima, neophodan je i ultrazvučni pregled u drugom trimestru trudnoće sa akcentom na proceni morfologije ploda i sa ponovnom analizom laboratorijskih nalaza, krvne slike, šećera, urina, eventualno OGTT testa. Sledeći pregledi su u trećem trimestru trudnoće, kad se takođe radi ultrazvučni pregled, gde se prati dinamika rasta ploda, količina plodove vode, stanje posteljice, kardiotokografija, kao i ponovna kontrola laboratorijskih nalaza.

- Ne postoji konsenzus o broj pregleda u trećem trimestru, ali svaki pregled nam je od značaja. Posle samog termina porođaja, preporučujemo češće kontrole, u zavisnosti od potrebe – napomenuo je dr Iličić.

 

Kako navodi, ultrazvučni pregled nije svemoguć u otkrivanju anomalija ploda, sam aparat poseduje svoja ograničenja. Otkrivanje anomalija zavisi i od same obučenosti operatera, položaja ploda i trenutka pregleda, jer različite anomalije će se pojaviti u različitom gestacijskom dobu. U prvom trimestru se radi skrining na anomalije, radi se ultrazvučni pregled, sa merenjem debljine vratnog nabora, ali i ostalih parametra koji su povezani sa većom učestalošću fetalnih anomalija.

- Takođe, može da se radi dabl test, koji se odnosi analizu hormona placente, kao što su slobodni humani horionski gonadotropin i plazma protein A. Dabl test ima slabiju stopu detekcije hromozomopatija, u odnosu na savremene testove u vidu odrđivanja slobodnoćelijske DNK ploda u krvi majke. Stopa detekcije slobodnoćelijske DNK, iako visoka, ima svoje limite, u zavisnosti na koje hromozomopatije se odnose, pa je u određenim slučajevima potrebno uraditi i invazivni prenatalni skrining na anomalije, kao što su biopsija horionskih čupica, amniocentezu ili kordocentezu – objašnjava dr Ilinčić.


Redovne kontrole

- Preduslovi za dobar ishod trudnoće i zdravu bebu su svakako redovne ginekološke kontrole, zdrav način života, poštovanje preporuka od strane nadležnog specijaliste, u slučaju potrebe uzimanja redovne terapije, i na kraju i sam uspešan porođaj – zaključuje dr Ilinčić.


U savremenoj perinatološkoj praksi postoje preporuke za neophodne preglede, kontrole i laboratorijske analize tokom trudnoće. Ultrazvučne kontrole, kao i druge analize, kao što su neinvazivni prenatalni skrining, amniocenteza, kordocenteza, su doprinele povećanju stope detekcije hromozomopatija ploda, smanjenju komplikacija i lošeg ishoda trudnoće, odnosno smanjenju stope mortaliteta i morbiditeta majki i novorođenčadi.

Prevencija zavisi i od samog uzroka neželjenog toka i komplikacija u trudnoći. U prevenciji mogu biti uključeni kako ginekolozi, tako i ostali specijalisti u zavisnosti od poremećaja koji se utvrde u trudnoći.

Priredila: Ljubica Petrović

Piše:
Pošaljite komentar
Potvrđena prva trudnoća sa doniranim jajnim ćelijama

Potvrđena prva trudnoća sa doniranim jajnim ćelijama

30.03.2023. 11:58 11:59
Moguća i trudnoća, ako se bolest na vreme otkrije

Moguća i trudnoća, ako se bolest na vreme otkrije

26.01.2020. 13:58 13:59