NOVOSAĐANI UČE VEŠTAČKU INTELIGENCIJU DA NAM ČITA EMOCIJE Istraživačko-razvojni institut radi na prepoznavanju facijalne ekspresije
Istraživačko-razvojni institut za veštačku inteligenciju u Novom Sadu bavi se i prepoznavanjem facijalnih ekspresija, što bi pomoglo u raznim sferama, agencijama, profesorima i psiholozima.
Milica Škipina, mlađi istraživač Instituta, koja se bavi ovom vrstom istraživanja, pojašnjava da prepoznavanje facijalnih ekspresija obuhvata detekciju lica, a nakon toga izdavajanje ključnih karakteristika kao što su: oči, usta, nos i obrve. Kada se to izdvoji, sledi analiza tih ekspresija.
- Na osnovu onoga što smo detektovali, možemo da radimo prepoznavanje konkretne emocije, kao što su: sreća, tuga, strah i slično. Razne su vrste primene, kako u terapiji kod psihoterapeuta tako i kod profesora. Psiholog može da vidi kako pacijent reaguje, kakve su mu emocije prilikom razgovora i na osnovu toga može da prilagodi svoju terapiju. U obrazovanju profesor može da vidi kako student reaguje na određene načine predavanja pa može da prilagodi svoje izlaganje, kako bi oni bili više uključeni. Zatim, možemo koristiti za detekciju i anagažovanje učesnika u nekim pozivima i predavanjima i slično, kao i u marketinške svrhe. Recimo, određena komapnija može da gleda kako korisnici gledaju na neke njihove proizvode ili kampanje pa da na osnovu toga pospeši poslovanje, odnosno privuče više korisnika – pojasnila je Škipina za „Dnevnik”.
Institut je, kako je ona pojasnila, u okviru saradnje sa lokalnim startapom koji imaju veb aplikaciju za konferencije, već primenio u praksi ovo istraživanje.
- Ugradili smo naš model za prepoznavanje angažovanja učesnika, kako bi mogli predavači da vide koliko je ko uključen u čitav proces. Dakle, po facijalnoj ekspresiji može da se vidi koliko ko prati predavanje – kaže Škipina, koja trenutno radi u grupi za računarsku viziju i daljinsku detekciju. Njena oblast istraživanja uključuje računarsku viziju i obradu prirodnog jezika.
Mladi istraživači u pet grupa
Institut je osnovan 2021. godine sa ciljem da unapredi oblast veštačke inteligencije u regionu.
Postoji pet istraživačkih grupa u Institutu u kojima rade mladi istraživači.
- Kod generisanja slika, videa i zvuka moguća je primena u restauraciji oštećenih slika. Ukoliko se pojavi neki šum na slici ili svetlost, to se može rešiti primenom modela. Bilo je aktuelno jedno vreme da se restauriraju stare slike, pošto su bile lošeg kvaliteta pa upotrebom modela veštačke inteligencije dobijaju mnogo bolji kvalitet – kaže naša sagovornica.
Škipina je student druge godine doktorskih studija na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, na kome je prethodno završila osnovne i master studije na studijskom programu računarstvo i automatika kao student generacije.
Interesuje se za istraživanje i razvoj u raznim oblastima veštačke intelignecije, poput generativnih, multimodalnih i velikih jezičkih modela.
- Na Institutu sam počela da radim iz razloga što mogu dodatno da usavršavam svoje veštine u softverskom inženjerstvu koje smatram preduslovom za efikasan razvoj veštačke inteligencije. Pored toga, tu je mogućnost saradnje sa privredom – pojasnila je ona.
S. Aničić Ilić