Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ŽIVOT BEZ NASILJA Na konferenciji u Novom Sadu o ekonomskom, seksualnom, kao i o najekstremnijem nasilju - FEMICIDU

04.12.2023. 23:39 23:46
Piše:
Foto: Pokrajinski zaštitnik građana - ombudsman

Prepoznajući da je nasilje u porodici najrasprotranjeniji vid kršenja ljudskih prava, kao i da međusobna saradnja i koordinacija institucija predstavlja preduslov efikasne borbe protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama, Pokrajinski zaštitnik građana - ombudsman, kao koordinator mreže „Život bez nasilja”, organizovao je u saradnji sa Ministarstvom pravde Republike Srbije godišnju konferenciju mreže „Život bez nasilja“ pod nazivom „Sprečavanje i otkrivanje svih vidova nasilja nad ženama i nasilja u porodici“.

Tema konferencija elaborirana je kroz izlaganja u tri zasebna panela, pa se tako o rodno zasnovanom nasilju govorilo kao o ekonomskom nasilju, seksualnom nasilju i najekstremnijem obliku nasilja nad ženama, rodno zasnovanom ubistvu -  femicidu.

Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman već godinama upozorava na to da institucije osim fizičkog neretko ne prepoznaju druge oblike nasilja u dovoljnoj meri. Ekonomsko nasilje kao vid nasilja predstavlja poseban izazov za sve učesnike u borbi protiv nasilja prevashodno zbog svoje specifičnosti u manifestaciji. Da bi napustile nasilne veze, žene moraju imati pristup sveobuhvatnom spektru koordinisanih mera i usluga koje pružaju nadležne institucije. Velika prepreka za žene žrtve nasilja koje žele da izađu iz kruga nasilja je činjenica da su žene često ekonomski zavisne od svojih partnera, zbog čega im je neophodna podrška za ekonomsko osnaženje i besplatne specijalizovane usluge i resursi koji će im omogućiti da izađu iz nasilne zajednice.

Prema rečima Nadežde Satarić iz Udruženja „Amity – snaga prijateljstva“,  starije žene su posebno ugrožene kada je u pitanju eksploatacija i zlostavljanje, u šta spada i ekonomsko zlostavljanje i uskraćivanje prava na nasleđivanje. Od finansijske zloupotrebe u većem riziku su starije udovice, razvedene, usamljene žene, kao i starije žene sa kognitivnim smetnjama. Potrebno je razumeti barijere starijih da otkriju da su žrtve nasilja (društvene vrednosti, finansijska zavisnost, pitanja nege, gde će živeti...)

Posebnu pažnju potrebno je obratiti na razvoj prava i usluga u cilju podrške i osnaživanja žrtava nasilja. Prema rečima Maria Šilija iz Centra za socijalni rad Subotica, potrebno je da se pomenuta prava i usluge obezbede na efikasan, ekonomičan, celovit i kontinuiran način, uz podršku jedinica lokalne samouprave.

O načinu i pravilima ispitivanja, korišćenju skrin soba  i drugih mehanizama zaštite posebno osetljivog svedoka od sekundarne/višestruke retraumatizacije, odnosno o postupanju institucija u slučajevima seksualnog nasilja govorili su Miroslav Rakić, glavni javni tužilac u Osnovnom javnom tužilaštvu u Rumi i Ivana Josifović, sudija Višeg suda u Novom Sadu.

Podaci istraživanja „Srbija – seksualno nasilje i uznemiravanje u onlajn okruženju“ pokazuju da je svaka druga osoba uzrasta između 15 i 18 godina doživela je različite vidove seksualnog nasilja i/ili uznemiravanja na društvenim mrežama na teritoriji Republike Srbije. Kada je reč o redukciji seksualnog nasilja, prema rečima doc. dr Jovane Škorić iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu, mere prevencije trebalo bi da uključe interdisciplinarni pristup različitih relevantnih nauka, disciplina i/ili profesija, dok ključne strategije u okviru prevencije treba da obuhvate prepoznavanje faktora rizika, izgradnju kapaciteta i veština profesionalaca u sistemu socijalne zaštite, obrazovanju, zdravstvu i drugim relevantnim sistemima, promociji društvenih normi i vrednosti koje štite od nasilja, kao i osnaživanje žena i devojčica i kreiranje zdravog i bezbednog društvenog okruženja.

Za prevenciju i suzbijanje nasilja u porodici, kako je istakla Aleksandra Lučić Fajfer, javni tužilac u Apelacionom javnom tužilaštvu u Novom Sadu, uz blagovremeno i koordinisano pružanje pomoći, podrške i usluga institucija, stručnjaka i specijalizovanih organizacija, neophodno je ohrabrivati žene da prijave sve vrste nasilja bez obzira na to ko je učinilac nasilja. Nužno je da državne institucije u svakom trenutku, sa dužnom pažnjom, razmotre sve potencijalne rizike od mogućeg nasilja u porodici i njegovog smrtnog ishoda, da zaštite i pruže blagovremenu i sveobuhvatnu podršku ženama koje trpe nasilje. Takođe, blagom kaznenom politikom prema počiniocima nasilja nad ženama i nasilja u porodici šalje se poruka da je ono legitimno i prihvatljivo. Profesorka i ekspertkinja Zorica Mršević govorila je o slučajevima često naročito brutalnih ubistava žena od strane njihovih sinova, ukazavši na potrebu uspostavljanja efikasnih i dostupnih usluga u okviru sistema, kao i važnost usklađivanja usluga podrške za žene sa iskustvom rodno zasnovanog nasilja u Republici Srbiji sa obavezujućim međunarodnim standardima – posebno sa Istanbulskom konvencijom koja propisuje obavezu pružanja specijalizovanih usluga podrške koje omogućavaju oporavak od nasilja.

Izveštavanje medija o nasilju prema ženama naročito je važno, budući da su mediji ključan faktor u oblikovanju stavova javnosti o fenomenu rodno zasnovanog nasilja, a izveštavanje o okončanim slučajevima nasilja i sudskim presudama, primera radi, može da ima i preventivni značaj i ohrabri žrtve da prijave nasilje.

Na konferenciji, koja je održana u Amfiteatru Rektorata Univerziteta u Novom Sadu, prisustvovalo je više od 120 predstavnika i predstavnica sudova, tužilaštava, policije, centara za socijalni rad, zdravstvenih i drugih ustanova i organizacija, kao i studenata i studentkinja Pravne klinike za borbu protiv nasilja u porodici sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.

Autor:
Pošaljite komentar
ROMKINJE JEDNA OD NAJUGROŽENIJIH DRUŠTVENIH GRUPA U NAŠOJ ZEMLJI Prinudu na intimni odnos polovina ne doživljava kao nasilje

ROMKINJE JEDNA OD NAJUGROŽENIJIH DRUŠTVENIH GRUPA U NAŠOJ ZEMLJI Prinudu na intimni odnos polovina ne doživljava kao nasilje

27.11.2023. 12:35 12:50