EVO ŠTA DONOSI PREDLOG BUDŽETA NOVOG SADA ZA 2024. GODINU Skoro 43 milijarde u gradskoj kasi (FOTO)
Pred novosadskom skupštinom u četvrtak će se naći predlog budžeta grada za 2024. godinu, koji je projektovan na 42.787.401.516,81 dinara, što je za oko 10 odsto manje novca nego u aktuelnom budžetu.
U predlogu stoji da Novi Sad planira prihode i primanja na nešto više od 36 milijardi dinara, skoro 480 miliona dinara prihoda od svojih ustanova kulture, te nešto više od milijardu dinara iz republičke i pokrajinske kase u vidu transfera.
Od prodaje gradskog zemljišta planirane su još dve i po milijarde, a od većih stavki tu su još i neutrošen novac iz ranijih godina od skoro dve milijarde i neutrošen novac iz transfera od drugih nivoa vlasti od skoro 570 miliona dinara.
Tekuća budžetska rezerva trebalo bi da raspolaže sa oko 803 miliona dinara, a stalna sa 20 miliona.
Skoro 70 odsto prihoda gradske kase trebalo bi da stigne od poreza, oko 20 odsto od neporeskih prihoda, 5,8 odsto čine prihodi od prodaje gradske imovine, a od donacija, pomoći i transfera u budžet je planirano da se slije skoro pet odsto ukupnog novca.
Izgradnja i projektovanje
Gradska uprava za imovinu imaće na raspolaganju 1,25 milijardi dinara, od čega je 952,4 miliona namenjeno održavanju zgrada i objekata, a oko 300 miliona biće utrošeno na izgradnju i projektovanje. Sanacija zgrada u „Kineskoj četvrti” i trafo stanica koštaće 338 miliona dinara, Kulturna stanica Novo naselje 146 miliona, a 363,7 miliona namenjeno je za nastavak radova na stadionu RFK „Novi Sad”. Nastaviće se izgradnja kapele u Rumenki, novog vatrogasnog doma u Futogu, kao i izgradnja zgrade tamošnje mesne zajednice vredna 165,2 miliona dinara. Uprava za komunalne poslove sa 117 miliona finansiraće izgradnju postrojenja za reciklažu građevinskog otpada. Dogradnja i rekontrukcija vrtića u Kovilju i na Klisanskom putu koštaće 175,5 miliona dinara. Sledeće godine u obnovu Almaškog kraja Novi Sad namerava da uloži 661,8 miliona dinara, dok u park kod Spensa 183,3 miliona.
U odnosu na ovu godinu, u narednoj se očekuje povećanje izvornih prihoda od 4,51 odsto, odnosno za oko 570 miliona dinara, a za skoro isti procenat biće umanjeni prihodi od ostalih nivoa vlasti, jer će transferi biti više nego propolovljeni u odnosu na 2023. godinu. Grad namerava da se ne zadužuje u sledećoj godini, a za trećinu je smanjio očekivanja prihoda od prodaje imovine.
Đurić: Novi Sad dobija 47 dečjih igrališta
Gradonačelnik Milan Đurić pozvao je Novosađane da učestvuju i predlažu ideje i doprinesu nastavku stvaranja pozitivnih promena u Novom Sadu. Participativna platforma Tvoj Grad je na adresi https://tvojgradnovisad.rs/ gde je glasanje za predložene projekte.
- Pored svih predloženih ideja, a posebno vodeći računa o ravnomernom razvoju i stvaranju jednakih standarda i uslova za život i odrastanje u svim delovima Novog Sada, za narednu godinu planirano je postavljanje čak 47 novih dečjih igrališta- napisao je Đurić na Instagramu i pozvao Novosađane da učestvuju u odabiru lokacija.
Subvencije su umanjene za 33 odsto i za njih je izdvojeno 3,47 milijardi dinara, odnosno 8,2 odsto novca iz gradske kase. Tekuće subvencije planirane su na 1,4 milijarde, ili 40,9 odsto ukupnog iznosa za subvencije, dok su kapitalne na nivou od skoro 1,9 milijardi dinara. Tekuće subvencije skoro u celosti namenjene su JGSP „Novi Sad”, odnosno 1,38 milijardi, dok će „Vodovod i kanalizacija” dobiti 911,6 miliona dinara kapitalnih subvencija, „Čistoća” 220,5 miliona, Spens 212 miliona, Toplana 170 miliona...
Grad je za socijalnu zaštitu u narednoj godini predvideo 2,2 milijarde dinara, što je za skoro četvrtinu više nego u tekućoj godini i čini 5,1 odsto svih troškova gradskog budžeta. Za dotacije nevladinim organizacijama planirano je oko 1,6 milijarde dinara, od kojih je 673 miliona predviđeno za sport, 369 miliona za kulturu, skoro 160 miliona za socijalu...
Kapitalna potrošnja
Tekući rashodi trebalo bi da iznose 32,6 milijardi dinara, što je za oko 4,2 odsto manje nego u 2023. godini. Kapitalni rashodi, projektovani na 9,25 milijardi, manji su 26,4 odsto nego u ovoj godini. Ipak, kako predlagač, to jest Gradsko veće, tvrdi, ako se kapitalnim rashodima smatraju i kapitalne subvencije od skoro 1,9 milijardi, kapitalni transferi drugim nivoima vlasti od skoro 930 miliona dinara, i ostale kapitalne dotacije i transferi od oko 450 miliona, tada kapitalna potrošnja raste na 12,5 milijardi i čini skoro 30 odsto novosadskog budžeta.
Što se tiče kapitalnih projekata za koje je predviđeno 9,25 milijardi dinara, Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije može da računa na 4,4 milijarde. Taj novac je planiran za održavanje puteva, otkupa zgrada i zemljišta, te za izgradnju prve deonice biciklističke staze Novi Sad -Kisač. Tim novcem će se i graditi kanalizacija u Petrovaradinu i Adicama, a biće izmešten i dalekovod kod deponije.
Za nastavak parternog uređenja dela gradskog jezgra predviđeno je 781,5 miliona dinara, nastaviće se uređivanje javnih površina u Kineskoj četvrti, kao i izgradnja infrastrukture za potrebe RT Vojvodine. Za početak izgradnje i tehničku dokumentaciju pešačko-biciklističkog mosta preko Dunava, izdvojeno je 76,6 miliona dinara.
Za prečistač otpadnih voda u Rumenki obezbeđeno je 102,4 miliona, 73,5 miliona biće utrošeno u izgradnju i rekonstrukciju terena i dečijih igrališta, te parterno uređenje okoline budućeg spomenika Apoteoza srpske Vojvodine.
S. Krstić