KREIRANJE USLOVA ZA POVEĆANJE ZAPOSLENOSTI Daroviti studenti novčano nagrađeni
Nakon ovogodišnjeg konkursa za darovite studente u ustanovama visokog obrazovanja čiji je osnivač AP Vojvodina, 13 akademaca sa sedam fakulteta Univerziteta u Novom Sadu dobilo je materijalnu nadoknadu u ukupnom iznosu od tri miliona dinara, koje su im obezbedili Sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost i kompanije u kojima obavljaju stručnu praksu.
Reč je o Milanu Pjevcu, Mili Srđević, Anđeli Živković, Aleksi Ćosoviću, Vedrani Kasalici i Radmili Ćopić sa FTN-a, Sari Petrović sa Tehnološkog fakulteta, Isidoru Sekickom koji pohađa Ekonomski fakultet u Subotici, Aleni Kosovac koja studira pravo, Jasni Mojić sa PMF-a, Pavlu Hrnčiću i Neveni Lukić sa Filozofskog, te Milici Lučić sa Medicinskog fakulteta. Važni ciljevi konkursa jesu stvaranje izgledne perspektive za naobrazovaniji deo našeg društva i povećanje njihove zapošljivosti.
Tim povodom ugostio ih je danas pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost Zoran Milošević.
– Naše zadovoljstvo je veliko zato što je reč o odličnim i vrlo odgovornim studentima, čiji je ukupan prosek ocena 9,14, a pored toga što vredno uče, odlučili su da pomažu svojim roditeljima tako što će se pored fakulteta i radno angažovati – napomenuo je prof. dr Milošević, dodavši da se na konkurs prijavilo 16 akademaca koji nisu obuhvaćeni nekom od stipendija koje dodeljuje Ministarstvo ili fond Univerziteta.
Studentkinja završne godine Tehnološkog fakulteta Sara Petrović, koja se može pohvaliti prosekom od 9,63, zahvalna je što Pokrajinska vlada od samog početka njenog školovanja prepoznaje lični trud, ali i što je u kompaniji „Sweet home” iz Brusa imala prilike da vidi kako funkcioniše mali proizvodni pogon, budući da sa fakultetima obilaze samo velike fabrike. Kako kaže, volela bi da se u budućnosti bavi naučnim radom.
U grupi darovitih bila je i Alena Kosovac, koja je lane, u prvoj godini studija, ostvarila prosek ocena 9,88, a sada u advokatskoj kancelariji stiče praksu. Mogućnost da primene ono što uče na fakultetu, u ovim ranim fazama školovanja, od neverovatnog je značaja, dodaje Alena.
Milan Pjevac iz Rume, koji je stigao do četvrte godine na smeru Mehanizacija i konstrukciono mašinstvo, sredstva će iskoristiti za završetak studija i unapređenje svog stručnog znanja, pomažući u procesima obrade.
– Plan mi je da radim u ovom preduzeću dve-tri godine, koliko me ugovor uslovljava, a pošto imaju sestrinsku firmu, verovatno ću se tamo zaposliti kao projektant – kaže Milan Pjevac, dodajući da sebe vidi u Srbiji.
S. Milačić