VUJOVIĆ U PANČEVU Gradi se linija za odvajanje otpada
BEOGRAD: Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović obišla je danas u Pančevu realizaciju ekološkog projekta - radove na izgradnji linije za sekundarnu separaciju otpada, koja će doprineti povećanju stope reciklaže.
Ona je tom prilikom kazala da će se izgradnjom hale i opreme povećati procenat reciklaže u skladu sa principima cirkularne ekonomije, navodi se u saopštenju Ministarstva.
"Stara linija nije bila dovoljnog kapaciteta i zato se ulažu značajna sredstva, više od 170 miliona dinara, u novu opremu koja će omogućiti sekundarno odvajanje otpada po najsavremenijim standardima. Hvala Gradu Pančevu, gradonačelniku i direktoru javno komunalnog preduzeća, što su kandidovali dobar projekat kojim ćemo zajedno unaprediti kvalitet života svakog građanina Pančeva", rekla je Vujović, koja je obišla radove zajedno sa gradonačelnikom Pančeva Aleksandrom Stevanovićem.
Prema rečima Vujović preduslov za bolji kvalitet životne sredine je primarno odvajanje otpada već u domaćinstvima, na čemu Pančevo intenzivno radi, kao i da je samo kroz projekat Odvajamo, koji Ministarstvo sprovodi uz podršku EU, Grad dobio nekoliko hiljada kanti i kontejnera i dva kamiona smećara.
"Pojašnjava da je to važno i zbog podizanja svesti građana o značaju zaštite životne sredine.
"Zato, kada čujete od rukovodstva da je na ovu liniju dovezen razvrstan otpad, to znači da građani daju svoj doprinos. Sa druge strane, razmišljamo i o regionalnoj deponiji u Pančevu. Trudimo se da se proširuju kasete, kako bi se nakon tretmana na liniji za sekundarno odvajanje, otpad dovozio na tu lokaciju. Radovi na deponiji su u sklopu projekta Čista Srbija, koji vodi drugo ministarstvo, ali bez obzira kod koga su sredstva, svi se kao tim trudimo da pratimo i doprinesemo bržoj realizaciji zelenih projekata. Zato pozivam sve lokalne samouprave da nam se obrate, da kandiduju projekte, jer je budžet za ekologiju veći nego ikad, a ulaganje u životnu sredinu ostaje prioritet", rekla je ministarka.
Prema njenim rečima, samo kroz projekte Ministarstva zaštite životne sredine, u Južnobanatskom okrugu tokom tri godine uloženo više od 100 miliona dinara u pošumljavanje i ozelenjavanje, zamenu kotlova u toplanama, javnim ustanovama i sanaciju devastiranog zemljišta.