BIRAMO NAJLEPŠU BAŠTU Poledajte bajkovito biljno carstvo u Ulici suncokreta u Bockama
Pre pet decenija, kada je sa suprugom otpočela zajednički život, Marta Kresta počela je da uređuje okućnicu na Bockama, koju sada čine ogroman cvetno-zeleni vrt i malo carstvo domaćih životinja.
Da priča bude još bajkovitija, ovo domaćinstvo smešteno je u Ulici suncokreta, čiji naziv nije ništa manje maštovit od ambijenta u kom su odrastala deca i unučići njihovih vlasnika.
– Kada smo pre 50 godina od tadašnje vlasnice kupili kuću, vrt je već postojao – rekla je Marta Kresta. – Ja sam sve ove decenije nastavljala da ga uređujem, širim, negujem. Kako ja brinem o vrtu, pilićima, kokoškama i petlićima, tako je moj suprug, s druge strane, razvio pravi biznis, pa sada uzgaja koze i zečeve. Broj životinja je ranije bio veći, ali mi više nismo u stanju da ulažemo toliko truda u uzgoj.
Dok smo razgovarali s Martom o cveću i životinjama, u pozadini je pevao desetogodišnji petao Pera, sa kanyama dugim čak sedam centimetara. On je, kako otkriva sagovornica, najponosniji pevac u velikom jatu ukrasnih gaćana, pa mu se svi dive. Komšije ga često fotografišu, kaže, i nadaju se da će završiti na stranicama časopisa. Nekada je dvorištem pevušilo desetine ćurki, patki, guski, a na širokom zemljištu, umesto trave za koze, rasli su mak, krompir, pasulj, luk...
– U mom vrtu rastu ruže, koje deda voli najviše, potom muškatle, amarilisi, petunije, kane, kadifice različitih boja, a prevashodno crvene i žute – objasnila je Marta Kresta. – U proleće se najviše obradujem cvetovima amarilisa i prelepim nijansama roze, lila i bele boje. Neki su i šareni. Od voćki imamo trešnje i kruške, ali ih je s vremenom sve manje. Veliki broj višanja osušio se nakon bombardovanja, a usled nedavne oluje srušena je prelepa, visoka lipa. Srećom, pala je tako da nije oštetila ni šupu, ni obor za koze.
Kako je napomenula domaćica, nijedan cvet u životu nije kupila, sve ih proizvodi sama. Kuda god da ode, nabavi poneki pelcer i zabode ga u zemlju. Zimi ih poklopi flašama, kroz čija grla dopire neophodan kiseonik, a kad dođe proleće, presađuje ih u vrt. Svaka biljka, kaže, uspeva, bez obzira na to što baštu održava spontano. Vreme provedeno među cvećem nikada nije doživljavala kao obavezu, već kao dnevnu dozu uživanja.
– Održavanje cveća nije obaveza, već sastavni deo života – rekla je. – Ljubav prema prirodi, biljkama, životinjama, ponela sam iz rodnog sela, smeštenog na Tisi, u Banatu. Na obali, uz reku, gde sam kao devojčica naučila da plivam, rasla je posebna sorta jorgovana. Mi smo ih zvali „dupli jorgovani”. Meštani su pokušavali da ga zasade u drugim delovima sela, ali nigde više nije uspevao. Zajedno sa jorgovanom, na obali Tise rasla je i moja ljubav prema prirodi.
D. Klašnja
Foto: Privatna arhiva
Proglašenje pobednika 5. septembra
Pobednici konkursa za „Najlepšu baštu Novog Sada” biće proglašeni 5. septembra od 18 sati u Francuskom institutu (Bulevar despota Stefana 5). Svim prijavljenim kandidatima biće uručene zahvalnice, kao i simbolične nagrade, a pobednika očekuje putovanje za dve osobe na produženi vikend.
U okviru programa, biće predstavljeno pet najlepših bašti Novog Sada, a prisutnima će se obratiti organizatori konkursa, članovi uvaženog žirija, kao i pobednici prethodnih konkursa, s idejom da dočaraju izglede bašti i van okvira naše zemlje, te podele neka dragocena iskustva koja učesnicima mogu biti od značaja. Program će upriličiti Jelena Bučer sa muzičkom pratnjom.
Akciju „Najlepša bašta Novog Sada” petu godinu zaredom organizuju list „Dnevnik”, Novosadska televizija i kompanija „Color Media Communications” u saradnji sa Francuskim institutom u Novom Sadu.