PODACI INSTITUTA ZA JAVNO ZDRAVLJE VOJVODINE Od groznice zapadnog Nila obolelo 38 Vojvođana
Među stanovništvom AP Vojvodine registrovano je do sada 38 potvrđenih slučajeva obolevanja od groznice zapadnog Nila, saopštio je Institut za javno zdravlje Vojvodine. Pacijenti su sa prebivalištem na teritoriji svih okruga i to Južnobačkog okruga (16), Zapadnobačkog okruga (7) Sremskog (5), Južnobanatskog okruga (4), Srednjebanatskog okruga (3), Severnobačkog okruga (2) i Severnobanatskog okruga (1). Obolele osobe su dominantno muškog pola, prosečne starosti oko 66 godina.
- Većina obolelih je imala neki komorbiditet, najčešće dijabetes i hipertenziju. Svi do sada potvrđeni slučajevi imaju neuroinvazivne forme bolesti, meningitis ili encefalitis, i nalaze se na bolničkom lečenju – ističu u Institutu.
Groznica zapadnog Nila se na našem podneblju registruje u periodu od juna do novembra. Period od uboda inficiranog komarca do pojave bolesti traje od 2 do 14 dana. U najvećem broju slučajeva, od 70 do 80 odsto, inficirana osoba nema nikakvih simptoma, niti znakova bolesti. Kod oko 20 odsto inficiranih javlja se blaga bolest, slična gripu, uz povišenu telesnu temperaturu, glavobolju, malaksalost, slabost, bolove u zglobovima i mišićima, koja prolazi bez posledica nakon 5-7 dana. Mogu se javiti i osip na trupu i ekstremitetima, uvećanje limfnih žlezda i proliv.
U cilju smanjenja rizika od zaražavanja virusom groznice zapadnog Nila, stanovništvu se preporučuje primena mera zaštite od uboda komaraca, kao što je izbegavanje boravka u oblastima sa velikim brojem insekata, upotreba repelenata, korišćenje
zaštitnih mreža na prozorima, boravak u klimatizovanom prostoru…
- Mali procenat, manje od jedan odsto, inficiranih osoba razvija tešku formu bolesti, koja se može manifestovati kao upala mozga ili moždanica. Simptomi upale mozga ili moždanica su intenzivna glavobolja, ukočen vrat, pospanost, dezorijentisanost, koma, tremor, nevoljni grčevi, slabost mišića i paraliza. Upale mozga i moždanica se češće javljaju kod osoba najstarije životne dobi, kao i kod osoba s oslabljenim imunitetom i hroničnim poremećajima zdravlja – objašnjavaju u Institutu.
U ovoj ustanovi podsećaju da, ukoliko se jave simptomi bolesti, potrebno je javiti se svom lekaru.
- Konačnu dijagnozu bolesti postavlja specijalista infektolog nadležne bolnice na osnovu kliničke slike i laboratorijskog testiranja uzoraka pacijenata. Teške, neuroinvazivne forme bolesti zahtevaju bolničko lečenje – navode u Institutu.
LJ. Petrović