Promocija knjige UMETNOST JE NAŠ POSAO u GMS
U prostoru Galerije Matice srpske u četvrtak, 31. avgusta u 19.00 sati održaće se promocija knjige Umetnost je naš posao autorke Milene Trobozić Garfild. O knjizi će govoriti dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske, mr Neda Knežević, direktorka Muzeja Jugoslavije, mr Marija Radić, urednica srpske književnosti u „Vulkan izdavaštvu“ i autorka
U našem veku su umnogome promenjeni svi društveni segmenti, čemu je najviše doprineo tehnološki razvoj. Pojava interneta ubrzala je prenošenje informacija, ali je dovela i do nastajanja virtuelnog sveta, u kojem provodimo sve više vremena. Sve to se odrazilo i na kulturu, u najširem smislu, i promenilo je položaj umetnosti i njenu percepciju. Međutim, sve dok ima onih koji smatraju da je umetnost jedini preostali svetionik u sutonu civilizacije, ona će odolevati svim iskušenjima savremenoga doba.
Zahvaljujući dugogodišnjem radu u oblastima kulture, Milena Trobozić Garfild stekla je bogato i raznoliko iskustvo koje ju je dovelo do dragocenih saznanja o značaju umetnosti. Upravo zato je glavna junakinja u ovoj knjizi – Umetnost. Ona je osvetljena iz različitih perspektiva, kao i u različitim istorijskim i geografskim okvirima, ali kada dođete do poslednje stranice knjige, shvatićete da je uloga umetnosti uvek pođednako važna jer ima snagu preobražavanja ljudskoga duha.
Bilo da ste umetnik, ili da radite u umetničkoj sferi, ili da ste pasionirani ljubitelj umetnosti – ova knjiga postaće vaš vodič u (ne)mogućoj misiji Kako sačuvati umetnost u XXI veku.
„Milena Trobozić Garfild, pišući iz drugog dela svoje profesionalne ličnosti, onog umetničkog, zastupa stavove o krucijalnoj ulozi umetnosti u životu čoveka. Pokazuje da umetnost nije ukras ili prostor za relaksaciju od svakodnevnih događaja, već organska potreba ljudi, kao štoo može biti i pokretač društvenih tokova i izvor kreativnog mišljenja u drugim segmentima života.“
„Autorka ubedljivo demistifikuje i pobija široko rasprostranjenu tezu da pozorište i ostale umetnosti moraju biti finansirane isključivo novcem iz državnog budžeta.“
„Autorka u ovoj knjizi sistematično gradi i portret art-menadžera i upravnika kulturnih institucija za 21. vek – profesionalca s razumevanjem kompleksnosti današeg sveta, s vizijom i jasnom idejom o ulozi umetnosti u životu pojedinca i društva, radoznalog za nova otkrića i opremljenog alatima i sposobnostima da tu viziju i ostvari.“