SRBIJA LIDER U PROIZVODNJI SKROBA: Od štirka i gipsani paneli i lepak i hrana
U Srbiji se proizvodnjom skroba bavi deset firmi. Skrob dobijen tehnološkom preradom iz kukuruza, pšenice, pirinča i krompira može biti u obliku praha, zrna ili kristala, a koristi se kao glavni sastojak ili dodatak u prehrambenoj, konditorskoj, industriji osvežavajućih i bezalkoholnih pića, papirnoj, tekstilnoj, farmaceutskoj industriji, zatim u metalurgiji, kozmetičkoj industriji, u proizvodnji hrane za životinje i u mnogim drugim proizvodima.
Firma Jabuka iz Pančeva je najuspešnija i najstarija fabrika na Balkanu koja se od 1894. godine bavi mokrom preradom kukuruza. Tokom 2007. godine fabrika je doživela transformaciju vlasništva iz društvene u privatnu i od tada je u većinskom vlasništvu konzorcijuma.
Prema rečima predstavnika kompanije Jabuka, osnovni cilj proizvodnog procesa je da se na što ekonomičniji način iz kukuruznog zrna izdvoji glavni sastojak – skrob, kao i ostali niz proizvoda – gluten, mekinje, klice.
Tvornica raspolaže opremom za mokru preradu kukuruza kapaciteta 180 tona na dan, pogonom proizvodnje glukoznih sirupa kapaciteta 36 tona na dan, linijom sušenja proizvoda, opremom za proizvodnju modifikovanih skrobova, kao i silosima za skladištenje žitarica, kapaciteta 20.000 tona. “Planovi i ciljevi fabrike su usmereni pre svega ka unapređenju kvaliteta, ali i rešavanju ekoloških zahteva, očuvanju okoline”, navode iz firme Jabuka.
Na drugom mestu prema profitu nalazi se kompanija Ekoglobal BTD iz Novog Sada, sa 66.370.000 dinara u prethodnoj godini. Za ovu firmu koju postoji od 2020. prošla godina je bila najuspešnija jer je dobitak u 2020. i 2021. godini bio znatno niži sa prihodovanih 1.047.000 i 6.267.000 dinara. Ono što je interesantno je da se osim proizvodnje skroba za prehrambenu industriju, preduzeće Ekoglobal BTD bavi i proizvodnjom ekoloških gips panela, zasnovanih na potpuno prirodnom lepku na bazi skroba.
“Cilj ovog inovativnog rešenja je da se minimizuje rizik od štetnog delovanja građevinskih materijala i osigura zdravo okruženje za svakodnevni život ljudi”, obašnjavaju iz ove kompanije. Za proizvod “Ecostarch K” Ekoglobal BTD je dobio nagradu za ekološku inovaciju u 2020. godini od Svetske banke i Fonda za inovacijsku delatnost Srbije.
“Naša kompanija je razvila i različite modifikacije skroba koji se koriste kao tehničko rešenje u različitim industrijama. Proizvodi primenu pronalaze u papirnoj i kartonskoj industriji, proizvodnji briketa, naftnoj industriji, itd.”, kažu iz firme Ekoglobal BTD.
Prema zabeleženom neto dobitku (44.976.000 dinara) Gama D.K iz Bačke Topole našla se na trećem mestu liste najuspešnijih kompanija u delatnosti proizvodnje skroba.
Takođe, kao i drugoplasirana firma, kompanija Gama je najveći uspeh za poslednje tri godine ostvarila u prethodnoj kalendarskoj godini. Naime, 2020. neto dobitak je iznosio 5.226.000 dinara, dok je naredne 2021. godine bio nešto veći – 6.046.000 dinara.
Još jedna kompanija sa dugom tradicijom našla se na Companywall listi. Fidelinka Skrob iz Subotice bavi se proizvodnjom skroba i vitalnog glutena na bazi pšeničnog brašna i drugih modifikovanih skrobova od pšenice.
Poslovni.hr