TUGA Superoluja PREPOLOVILA HRAST STAR TRI VEKA u ataru Kumana
KUMANE: Hrast lužnjak koji je opstao više od 300 godina u ataru sela Kumane, nije izdržao poslednju superćelijsku oluju koja ga je bukvalno prepolovila. Ovo drvo je pod zaštitom kao spomenik prirode, ali nije uspelo da se odupre naletima izuzetno snažnog vetra.
- U toku su konsultacije s Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode iz NovogSada, predstavnicima Javnog preduzeća „Vode Vojvodine”, Instituta za nizijsko šumarstvo, DTD-a „Gornji Banat” iz Kikinde i „Srednji Banat” iz Zrenjanina o tome šta se može uraditi na sanaciji štete. Prema prvim procenama stručnjaka, moglo bi dosta toga da se sanira, da se hrast zaštiti od daljeg lomljenja, da se zatvori prostor gde su odlomljene grane, da se popravi gromobran– kaže Stevan Cucin, predsednik kumanačkog Društva ekologa „Stari hrast”.
Spomenik prirode „Hrast lužnjak u dvorištu crpne stanice kod Kumana” nalazi se uz levu obaluTise u branjenom pojasu 20 metara od nasipa, a u blizini crpne stanice i od sela je udaljen desetak kilometara. Pod zaštitom je kao lep i redak spomenik prirode od 1985. godine, na površini od 14 ari.
Ovaj hrast lužnjak predstavlja do danas najlepši registrovani primerak ove vrste u Vojvodini. Visok je 33 metra, visina debla do prvih grana je tri metra, a njegov obim je 6,80 metara. Procenjuje se da je hrast star više od 300 godina, mada ima i onih kojitvrde da je on star čak četiri veka.
U neposrednoj blizini ovog dragulja prirode nalazi se i stara crpna pumpa koja predstavlja pravu graditeljsku vrednost s kraja 19. veka. Zbog svojih prirodnih i graditeljskih vrednosti, ovaj lokalitet predstavlja i deo nedovoljno korišćenih turističkih potencijala opštine Novi Bečej.
M. B.