AFRIČKA KUGA SVINJA SE ŠIRI po Banatu i Sremu, u Bačkoj samo u Titelu VELIKI FARMERI GASE TOV dok se bolest ne zaustavi
Afrička svinjska kuga (AKS) trenutno je registrovana u 126 naseljenih mesta na području naše zemlje, odnosno u 1.600 gazdinstava, koji se nalaze u 13 upravnih okruga na području 38 opština i gradova.
Od opake bolesti, za koju nema leka ni vakcine, obolele su domaće svinje, a samo u dva slučaja registrovane su kod divljih svinja, u lovištu Tamiš na području Grada Pančeva i Donji Srem - Zemun na teritoriji Grada Beograda. Ovi podaci nalaze se na sajtu Uprave za veterinu, bez informacija o tome koliko je domaćih životinja obolelo. Doduše, prema podacima od pre nekoliko dana uspavano je više od 20.000 svinja, pošto je to jedino rešenje da se bolest suzbije.
Zato će Ministarstvu poljoprivrede, prema odluci Vlade Srbije, u narednim danima pomagati Ministarstvo odbrane, Vojska Srbije i Ministarstvo unutrašnjih poslova na suzbijanju i iskorenjivanju zarazne bolesti.
U Vojvodini zaraženih svinja ima u Banatu (gradovima Pančevo i Zrenjanin, i opštinama Alibunar, Sečanj, Kovin, Opovo, Žitište), Sremu (Stara Pazova, Šid i grad Sremska Mitrovica), u Bačkoj samo u južnobačkom okrugu u opštini Titel u selu Gardinovcima.
U tom mestu u dva domaćinsta uspavano je 115 grla domaćih svinja i, kako saznajemo, u mesti za sada nema novih slučaja.
U Gardinovcima se žitelji isključivo bave poljoprivredom i procenjuje se da svako domaćinstvo ima deset do15 grla svinja koje hrani za sopstvene potrebe i za prodaju.
Obolelih domaćih životinja nema, na sreću, u okolnim mestima na području titelske opštine Loku, Vilovu, Titelu, Kovilju ni u malo udaljenijem Mošorinu, gde se procenjuje da ima više hiljada ranjenika.
Kako smo čuli od žitelja Gardinovaca, sumnja se da je AKS stigla do njih iz Čente, pošto su tamo kupljene, a kupac posle trgovanja nije primenio mere zaštite, već ih je vodio po selu do nerasta.
Zato iz Uprave za veterinu neprekidno apeluju na stočare da svinje drže iskučivo u zatvorenom prostoru, gde neće imati dodira sa insektima i glodarima. Naglašavaju da hranjenje životinja ne sme da bude sporedan posao, već posebna obaveza, što podrazumeva da čovek prilikom ulaska u obor i farmu mora imati posebnu garderobu ,a to znači da pri ulasku i izlasku treba da se presvlači. Obuća mora biti dezinfikovana, tako što će se na ulasku i izlasku prolaziti preko dezobarijere. Ruke se moraju prati pre i posle ulaska i kontakta sa hranom i svinjama.
Informacije da svinje zaražene AKS plove Savom nisu tačne, kazao je farmer iz Laćarka Bora Šuljmanac. - To su dezinformacije - naglasio je Šuljmanac i pojasnio da ukoliko uginule svinje plove po Savi, one nisu zaražene AKS već su uginule od prejedanja ili vrućine, a do Save su stigle iz Drine.
- Farmeri iz Badovinaca u Mačvi imaju u tovu po 30.000 do 40.000 grla. i od tolikog broja svinja mora neka svinja i da ugine od vrućine i prejedanja. Da bi ih se farmeri iz Badovinaca oslobodili, baciju leševe u Drinu, a voda ih iz Drine donese u Savu i to je tako odavno. Za to svi znamo u okolini - kazao je Šuljmanac
Kako AKS bolest u finansijskom smislu može da dovede do velikih gubitaka, stočari koji se profesionalno bave tovom svinja već su uveliko počeli da rasprodaju grla .
Veliki farmer iz Laćarka Bora Šuljmanac kazao je za „Dnevnik” da novi turnus neće započinjati dok ne vidi kako će se bolest dalje razvijati. - Zaraze ima u Sremu , u opštini Šid, u mestima Jemena i Višnjićevo, i u Sremskoj Mitrovici, što nije dobro. Zato ću sačekati mesec dana dok ne vidim da li će bolest svinja nastaviti da se širi ili će biti zaustavljena - kazao je Šuljamac.
Z. Delić