(FOTO) SEĆANJE NA NEVINO STRADALE Na Banstolu održan parastos žrtvama „Oluje“
U crkvi Marije Magdaline-Blage Marije na Banstolu danas je episkop sremski Vasilije služio svetu arhijerejsku liturgiju, a potom i parastos za stradale u akciji “Oluja”, kojima je ta crkva i posvećena.
Tom prilikom obeležena je i slava tog hrama. Liturgiji i pomenu prisustvovalo je oko stotinak meštana Banstola koji su tokom 1995. naselili taj deo Srema.
Ovogodišnja kuma slave je predsednica Srpske stranke Zavetnici Milica Đurđević Stamenovski.
- Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je prošle godine Dušku Ćutilu i meni predao kolač i mi smo ove godine zahvlani na toj časti da budemo kumovi ovog hrama. Danas na Blagu Mariju sećamo se i nevino stradalih žrtva, nejači, staraca, onih koji su bili krvi samo zbog toga što su bili Srbi. Mi danas ovde tugujemo, odajemo poštu i pamtimo, dok neki slave pobedu, a pobeda je valjda iživljavanje nad slabimja. Srpski narod je uvek u svom vrednosnom sistemu gajio čojstvo i ono je bilo važnije i od junaštva. Gajio je milosrđe. Srbi u Krajini su verovali u čoveka, a ne u ideologije i nisu mogli ni da zamisle da će njihove komšije koji su im dolazili na slavama, sutradan postati dželati – kazala je Đurđević Stamenovski.
Pomenula je i spomen „Krajiška suza“ na Banstolu i rekla da on najbolje govori o tome da je taj događaj rana koju srpski narod nikada neće zaceliti.
- Oluja je zločin koji nikada nećemo zaboraviti i kao Hrišćani praštamo onima kojima su se pokajali ali nemamo prava da zaboravimo one koji su položili svoj život čuvajući svoja ognjišta i svoj kućni prag. – rekla je Đurđević Stamenovski.
Duško Ćutilo kum slave je podsetio na to da se danas navršava 28 godina od zločinačke hrvatske akcije „Oluja“ u kojoj je sa svojih vekovnih ognjišta proteran srpski narod iz severne Dalmacije, Like, Korduna i Banije.
- Taj narod je proteran samo zato što ima srpsko ime i prezime i što je vekovima na tim prostorima čuvao svoja ognjišta. Nećemo i ne smemo da zabrovaimo četvrtinu miliona, 250.000 proteranih i 2.000 nestalih i nastradalih. Verujem da danas tuguju svi Srbi pođednako gde god živeli. Upravo na ovakvim mestima treba da se okupimo i da nikada ovakve zločine ne zaboravimo ali sa druge strane da budemo zajedno i jedinstveni kako bi smo u nekoj buudućnosti izvukli pouke i ne dozovlili da se ikada više dese ovakve pogromi – kazao je Ćutilo.
Akcija „Oluja“ počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije i jedinica Hrvatskog veća odbrane na području tadašnje Republike Srpske Krajine, odnosno Banije, Korduna, Like i severne Dalmacije, uprkos tome što se ta oblast nalazila pod zaštitom Ujedinjenih nacija.
Akcija je, zvanično, trajala četiri dana i završila se padom Srpske Krajine i uspostavljanjem kontrole Hrvatske nad tom teritorijom.
S. Aničić Ilić
Foto: Radivoj Hadžić