Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U VINARIJI „KURJAK” U SREMSKIM KARLOVCIMA Novo poglavlje u porodičnom biznisu

30.07.2023. 16:56 16:59
Piše:
Foto: Youtube Prinscreen / Radio-televizija Vojvodine

Uobičajeno je da se vinogradarstvom i vinarstvom kao porodičnim biznisom bave bračni parovi, ali su retki primeri da oni poseduju i fakultetske diplome iz te branše.

Među tim malobrojnim slučajevima su Sanja Panić i Jovan Pavlović Kurjak iz Sremskih Karlovaca. Završili su smer voćarstvo i vinogradarstvo na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, s tim što je Jovan stekao i zvanje master inženjera poljoprivrede. Upoznali su se na fakultetu, ljubav krunisali brakom i dobili troje dece – Jovanu, Vuka i Vasilija. Znanje koje su usavršili na fakultetu, budući da oboje potiču iz vinogradarskih porodica, primenjuju u sopstvenoj proizvodnji, otvarajući tako novu stranicu u istoriji poznate karlovačke vinarije.

– Dolazim iz Negotina, kraja koji je poput Sremskih Karlovaca bio poznat kao vinski, i u kom je svaka kuća imala vinograd i proizvodila vino – priča Sanja. – U mom kraju postoji i srednja poljoprivredna škola u kojoj se izučavaju voćarstvo i vinogradarstvo. Za razliku od Jovanove porodice u kojoj se prema raspoloživim podacima od 1850. godine uzgaja vinova loza, moj otac je zasadio prvi vinograd kada sam imala 15 godina. Na dva hektara smo imali tamošnje sorte, crnu tamjaniku i bagrinu i proizvodili vino. Nije bilo vinske manifestacije na kojoj nisam učestvovala, i zahvaljujući njima, obišla sam celu Srbiju. Moram priznati da sam želela posle gimnazije da upišem Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, ali se tata s tim nije složio. Tako sam završila na Poljoprivrednom fakultetu, i ubrzo povukla i rođenog brata za sobom, i to na isti smer, pa sad u porodici imamo dva inženjera agronomije. I on se bavi ovim poslom, ali ne u našoj porodičnoj vinariji u Negotinu, koja je u međuvremenu zatvorena, nego u jednoj obližnjoj.

Sanjino i Jovanovo troje dece peta su generacija u toj starosedelačkoj vinogradrskoj porodici u Sremskim Kalrovcima, karakterističnoj po nadimku Kurjak, po kojoj njihova vinarija nosi ime, i jedinstvenoj po tome što nikada nije prestajala da obrađuje vinograde bez obzira na prilike, koje su za lozu i vino bile svakakve u prošlosti. Sanja se nada da će i oni poći stopama predaka. Osim vinogradarstvom i vinarstvom Pavlovići ili  Kurjakovi se bave i voćarstvom s kojim Sanja pre udaje nije imala dodira. Kako kaže, uz Jovana je naučila da radi i sa voćem.

– Uživam u svom poslu, za koji mnogi ni ne znaju šta sve podrazumeva, koliko je težak i odgovoran – kaže ova mlada žena. – U suštini sam po ceo dan uposlena. Sebe sam pronašla u tome što radim, a pogotovo u vinskom turizmu. Ja sam ta koja dočekuje turiste koji u većini slučajeva dolaze po dogovoru sa turističkim poslenicima vikendom. Znaju oni i da pokucaju sami na naša vrata, na osnovu preporuka drugih, ali i zahvaljujući tome  što su nas pronašli na društvenim mrežama koje koristimo za promociju. Sada su nam Rusi i Kinezi najčešći turisti. Moja želja je da u Gajevoj ulici u kojoj imamo još jednu kuću osposobimo prostor za prihvat turista, uz podrum u Ulici Žarka Zrenjanina na koji su kupci već navikli.

Sanju ćete u Sremskim Karlovcima često videti na pijaci gde prodaje voće i grožđe, ali i na bezmalo svim vinskim manifestacijama, bez obzira gde se organizuju, za koje smatra da ih treba posećivati jer su prilika za promociju i afirmaciju vinske proizvodnje. Na njihovom štandu tokom „Karlovačke berbe grožđa“ obevezno će se naći, pored vina, stono grožđe i šira, koju malo ko iznosi. Sanja kaže da generacije dece u vinogradarskom kraju kakvi su Karlovci više i ne znaju šta je šira niti su je ikad probali.

Zacrtavši sebi kao zadatak da afirmiše posao kojim se bavi Sanja je poput svog oca, pre dve godine postala član Vinskog viteškog reda „Lady’s and gentleman njine & spirtis“. Čine ga ljudi iz redova vinogradara, vinara, voćara, vinoljubaca...

– Naša misija je širenje vinske kulture, pružanje pomoći vinarima i vinogradarima kako bi proizvodili što kvalitetnija vina, njegova prezentacija, kao i da se na vinskim kartama nađe što više u restoranima. Želimo da naše prisustvo u javnosti bude mnogo veće i da se naš glas čuje. Vinski vitezovi se sastaju na svim većim vinskim manfestacijama, podržavaju se i druže – kaže Sanja dodajući da se prilikom prijema u vinski red polaže zakletva i izgovara kao pristupna rečenica: „Tek kada pobediš zavist i kada počneš da se zalažeš za druge, postaćeš pravi viteški čovek“.

Ili viteška dama kao što je Sanja Panić.

 Zorica Milosavljević

 

Piše:
Pošaljite komentar