Žurili, ne žurili stalno kasnite? Postoji objašnjenje - "napao" vas je SINDROM HRONIČNOG KAŠNJENJA
Počeli ste da se spremate za izlazak iz kuće polako i opušteno, kad ođednom sat pokazuje da zapravo kasnite. Kako je to moguće kada ste izdvojili dovoljno vremena za spremanje? Pa, to nije ništa neobično, jer skoro svaka osoba doživi tokom svog života sindrom hroničnog kašnjenja.
Prema navodima britanskog lista "The Sun", ako stalno kasnimo, možda patimo od malo poznatog sindroma hroničnog kašnjenja. Kako objašnjava psiholog Beki Spelman, on se odnosi na nemogućnost prepoznavanja koliko je vremena prošlo ili procene koliko će nešto trajati.
Tako može da se desi da trčimo do autobusa u poslednjem trenutku, da ne ispoštujemo rokove na vreme, ili mislimo da će nam za određeni zadatak trebati 30 minuta, a zapravo će nam trebati duplo duže.
Iako će ga skoro svaka osoba donekle doživeti tokom svog života, sindrom hroničnog kašnjenja je zapravo trajno iskrivljena percepcija vremena, objašnjava psiholog.
Ovaj sindrom sam po sebi nije medicinsko stanje, lekari ga često koriste da objasne gubitak osećaja za vreme.
- Sindrom hroničnog kašnjenja je često povezan sa neurorazvojnim stanjima kao što je poremećaj hiperaktivnosti deficita pažnje ili ADHD - rekla je dr Spelman, koja dodaje da to ne znači da osoba mora da ima ADHD da bi imali problema sa upravljanjem vremenom.
K1info/N1