Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SUNČANJE JE IZVOR ZDRAVLJA Opasno je iznad 3 UV indeksa zračenja

25.07.2023. 11:08 11:12
Piše:
Foto: Arhiva Dnevnika

Leti u vreme sezone godišnjih odmora više vremena provodimo napolju, pa smo stoga i više izloženi Suncu.

U umerenim količinama, sunčanje je izvor zdravlja jer jača odbrambene snage organizma i povećava količinu kalcijuma u krvi i kostima stvaranjem vitamina D koji je od značaja za čvrstinu kostiju.

Sa druge strane, preterano izlaganje sunčevim zracima nosi određeni rizik po zdravlje tako što oštećuje kožu, oči i imuni sistem, upozoravaju stručnjaci Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.

Ultraljubičasto zračenje (UV zračenje) je deo spektra sunčevog zračenja i obuhvata elektromagnetno zračenje sa talasnim dužinama manjim od vidljivog zračenja, ali većim od onih koje imaju DŽ-zraci. Postoje tri vrste ultraljubičastih zraka – UVA, UVB i UVC koji se razlikuju u svojoj biološkoj aktivnosti i obimu u kojem mogu da prodru u kožu. Intenzitet ultraljubičastog zračenja zavisi od pozicije Sunca, količine ozona u atmosferi, nadmorske visine, oblačnosti...


Od melanoma godišnje umre više od 200 ljudi

U mnogim zemljama zdravstveni problemi povezani sa UV zračenjem su u porastu, naročito rak kože, a povećana izloženost UV zracima u tome svakako ima značajnu ulogu. U Republici Srbiji, prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” u 2020. godini od malignih tumora kože obolele su 2.533 osobe oba pola, a umrlo je 205 osoba. Za razliku od drugih malignih tumora kože, maligni melanom je redak tumor u obolevanju, ali zbog svojih karakteristika odgovoran je za veliku većinu smrtnih ishoda od raka.


Pored posledica u vidu sunčanice i toplotnog udara, prekomerna izloženost Suncu može negativno uticati i na zdravlje očiju i kože i dovesti do pojave: katarakte odnosno zamućenja očnog sočiva koje dovodi do smanjenja vida i eventualnog slepila; opekotina i alergijskih promena na koži koje mogu biti različitog stepena – od crvenila do bolnih plikova na koži; raka kože – postoji više različitih tipova raka od kojih je najmaligniji maligni melanom kože, navode u “Batutu”.

UV indeks je mera UV zračenja. Što je UV indeks veći, veći je i rizik od oštećenja kože i očiju. Kada se prognozira UV indeks nivoa 3 ili više, neophodno je preduzeti mere predostrožnosti u pogledu zaštite od Sunca.

Prilagodite svoje izlaganje sunčevom UV zračenju, uvažavajući dnevne promene vrednosti UV indeksa. Izbegavajte boravak na Suncu u vreme kada su UV zraci najjači – u periodu od 10 do 17 časova. Ukoliko volite da se sunčate, najbezbednije je da to činite u ranim jutarnjim satima i pred zalazak Sunca kada su sunčevi zraci kosi i kada je opasnost od oštećenja kože manja. Sklonite se u hladovinu u vreme kada su UV zraci najjači. Pravilo koje može biti od koristi glasi: „Gledaj svoju senku – kada je senka kratka, potraži hladovinu”, savetuju u “Batutu”.

Od Sunca štite šešir sa širokim obodom i lagana odeća od prirodnih materijala svetlih boja koja pokriva Suncu izložene delove tela. Upozoravaju i da mokra majica pruža značajno manju zaštitu od UV zraka. Naočari za sunce sa UVA i UVB filterom značajno smanjuju mogućnost oštećenja očiju.

Leti izbegavajte boravak na suncu u vreme kada su UV zraci najjači, a to je od 10 do 17 časova, izlaganje suncu više nego što treba dovodi do rizika od slepila, opekotina i melanoma

Deca su posebno osetljiva na UV zračenje i često provode mnogo više vremena napolju nego odrasli. Najveći deo sveukupne izloženosti UV zracima akumulira se u detinjstvu kada je i najveći rizik od nastanka opekotina na Suncu. Izlaganje Suncu u detinjstvu značajno doprinosi nastanku raka kože

kasnije u životu. Zato bi roditelji trebalo posebno da povedu računa o zaštiti dece od UV zračenja. Novorođenčad i mala deca do treće godine života treba uvek da budu u hladu, preporučuju u “Batutu”.

Prilikom odabira proizvoda za zaštitu od Sunca treba voditi računa da ima zaštitu od UVB i UVA zraka i da odgovara vašem tipu kože. Krema bi trebalo da se koristi redovno i prema uputstvu da se nanosi obilno pola sata pre izlaganja Suncu, a postupak ponoviti na svaka dva sata, posebno nakon plivanja, znojenja ili brisanja peškirom. Nanošenje manje količine proizvoda za zaštitu od Sunca dovodi do smanjene zaštite.

Kreme pomažu da se smanji efekat oštećenja kože UV zracima. Ne produžavajte svoj boravak na Suncu čak i ukoliko koristite zaštitne kreme, jer ne postoji proizvod za zaštitu od Sunca koji može u potpunosti da filtrira sve UV zrake. Za zaštitu dečije kože od Sunca treba uvek koristiti zaštitna sredstva sa najvećim faktorom zaštite (Sun protective factor SPF 50 ) – ističu u “Batutu”.

LJ. P.

Autor:
Pošaljite komentar