LINTA: HAPŠENJE SRBA IZ BARANJE - nastavak ŠIRENJA STRAHA među Srbima u Hrvatskoj
BEOGRAD: Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta saopštio je danas da Hrvatska poslednjim hapšenjem dvojice Srba iz Baranje nastavlja sa planskim širenjem straha među preostalim Srbima koji žive u toj državi, kao i među prognanim Srbima koji žive u Srbiji i širom sveta.
Linta je u saopštenju ocenio da Hrvatska poslednjim hapšenjem Srba pokušava da opravda ''lažni mit o 'Domovinskom ratu' kao odbrambenom i pravednom ratu''. Linta je pozvao Ministartsvo spoljnih poslova Srbije da uputi oštar protest Hrvatskoj zbog hapšenja dvojice Srba iz Baranje i jasno kaže da je tvakvo ponašanje hrvatskih vlasti prema pripadnicima srpske zajednice neprihvatljivo.
Takođe, ambasada Srbije u Hrvatskoj treba da uhapšenim Srbima pruži svu stručnu i finansijsku pomoć, kao i ostalim Srbima koji se nalaze u hrvatskim zatvorima zbog navodnih ratnih zločina, navodi Linta.
Dvojica Srba su uhapšeni pod optužbom da su navodno počinili ratne zločine 1991. godine nad pripadnicima Zbora narodne garde, podseća Linta.
''Apsolutno je jasno da se radi o nevinim ljudima jer je neverovatno da bi neko ko je ubijao hrvatske vojnike 1991. godine sve ove godine ostao da živi u Hrvatskoj. Važno je naglasiti činjenicu da se hapšenja Srba pojačavaju pred početak godišnjih odmora s ciljem da se pošalje poruka prognanim Srbima da ne dolaze u Hrvatsku a preostalim Srbima u Hrvatskoj da nisu dobrodošli i da se isele'', kaže Linta. U mnogim prethodnim slučajevima hapšenja Srba pokazalo se da nisu postojali valjani dokazi za njihovo zadržavanje u pritvoru i pokretanje sudskog postupka, da predloženi dokazi i svedoci nisu bili verodostojni, a optužbe nisu bile osnovane, poručio je Linta.
''Srbija treba da pokrene razgovor sa Hrvatskom i jasno kaže da je neprihvatljivo da hrvatsko pravosuđe konstantno hapsi Srbe, otvara nove istrage, podiže lažne optužnice i donosi osuđujuđe presude u montiranim sudskim postupcima pripadnicima bivše JNA i Srpske Vojske Krajine zbog navodnih ratnih zločina'', dodaje Linta.
On navodi i da Vladu Srbije treba da osnuje Kancelariju za pomoć osumnjičenim, optuženim i osuđenim Srbima za ratne zločine. Cilj Kancelarije bi, kako kaže Linta, bio da pruža besplatnu stručnu, pravnu pomoć i finansijsku podršku osumnjičenim, optuženim i osuđenim Srbima da dokažu svoju nevinost i skinu ljagu ratnog zločinca sa svog imena.
Prema podacima udruženja Veritas na osnovu međunardnih poternica koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu uhapšeno je najmanje 187 Srba, od koji su 74 izručena Hrvatskoj. Trenutno se u hrvatskim zatvorima zbog navodnih ratnih zločina nalazi 33 Srbina, od kojih je 16 pravosnažno osuđeno, dok su ostali pod istragom ili optužbom, dodaje se u saopštenju.