Za PROŠIRENJE PREČISTAČA U RUMENKI 146,4 miliona, ODABRANI IZVOĐAČI
Nakon što je prethodni tender obustavljen, Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije je, u ponovljenom postupku javne nabavke, izabrala firme za drugu fazu gradnje prečistača otpadnih voda u Rumenki – GP „Graditelj NS” i „KLM inženjering”, koje su ponudile da taj deo posla obave za 146,4 miliona dinara s PDV-om.
Rok za završetak radova je 360 kalendarskih dana, a reč je o proširenju kapaciteta, budući da je deo pogona izgrađen pre desetak godina. Imajući u vidu sve rokove, uključujući i period za uvođenje u posao, kao i da ugovor još nije zaključen, radovi bi trebalo da počnu do kraja leta.
Interesantan je podatak da je na tenderu Uprave za građevinsko zemljište i investicije učestvovalo pet ponuđača, odnosno grupa preduzeća, s tim da je za jednu ponudu konstatovano da je neprihvatljiva. Odabrani izvođači su ponudili da za oko 40 miliona dinara manje od procenjene vrednosti posla, 163,2 miliona bez poreza, završe sve predviđene radove, dok su, primera radi, ostali učesnici ponudili 150.848.572 dinara, 160.426.228 i 162.404.183 (bez PDV-a).
Postrojenje se inače nalazi severoistočno od Rumenke, na oko 150 metara od kanala Novi Sad – Savino Selo, i namenjeno je rešavanju problema prečišćavanja otpadnih voda u Kisaču i Rumenki. Izgradnja prečistača odvija se u dve faze. U drugoj fazi radova planirana je dogradnja prečistača u, kako je objašnjeno, vidu proširenja kolone za biološki tretman. Projektnom dokumentacijom predviđena je izgradnja dva biološka reaktora, kao i silosa za mulj, sa pratećom opremom i cevovodima. Osim proširenja kapaciteta, biće rešeni nedostaci na objektu izgrađenom u prvoj fazi, što podrazumeva sanaciju i rekonstrukciju, bez promene funkcije i gabarita.
„Biološki reaktori (SBR) i silos za mulj druge faze predstavljaju jedinstvenu kompaktnu građevinu, koja je povezana sa biološkim reaktorima prve faze preko mašinske hale po svojoj centralnoj osnovi. Tako konstrukcija u svom kompletnom
gabaritu predstavlja višenamenski ključni objekat sistema. Konstrukcija, kako ulogom u tretmanu, tako i gabaritom, predstavlja centralno mesto postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Nalazi se u nasipu (prostor formiranog platoa), neposredno do mašinske hale i bioloških reaktora prve faze”, objašnjeno je u tekstualnom delu projekta, koji je izradila novosadska firma „Hidrozavod DTD”.
U prvoj fazi izgrađena je saobraćajnica, pa bi, tokom radova, trebalo voditi računa da se očuva stabilnost puta za konačnu eksploataciju prečistača. Pristup novoplaniranom biološkom reaktoru i njegovim celinama biće preko već izgrađenog stepeništa, neposredno do ulaza, gde se pristupa gornjoj ploči i stazama bazena, ili stepeništem na začelju objekta.
„Otpadne vode iz domaćinstava evakuišu se u podzemlje preko individualnih septičkih jama i najčešće su to upojni bunari, bez prethodnog zadržavanja u vodonepropusnom septiku. Pošto nije rešeno pitanje odvođenja i prečišćavanja komunalnih i evakuacija atmosferskih otpadnih voda, neophodna je izgradnja fekalne i atmosferske kanalizacije. Izgradnja prečistača otpadnih voda mora biti završena pre kanalizacione mreže, da bi se izbeglo jednovremeno upuštanje velike količine otpadne vode u recipijent – kanal Novi Sad – Savino Selo”, objašnjeno je u tenderskoj dokumentaciji.
Nadležni navode da su Rumenka i Kisač komunalno uređena naselja, a i pitanje vodosnabdevanja je rešeno na odgovarajuć način, priključenjem na gradski vodovod.
J. Vukašinović