Kompanije iz EU optužene za izvoz zabranjenih pesticida u Brazil
LONDON: Kompanije iz Evropske unije optužene su da izvoze zabranjene pesticide u Brazil, a među njima su Nestle, Basf i Bajer.
U Evropi se nalaze neke od najprofitabilnijih hemijskih firmi, međutim brojni pesticidi i fungicidi, za koje je utvrđeno da su povezani sa rakom, reproduktivnim problemima i neurodegenerativnim bolestima zabranjeni su, prenosi Gardijan.
Ipak, istraga koju su sproveli Lighthouse Reports i Reporter Brasil pokazala je da se uprkos toj zabrani proizvodi vredni milione funti i dalje izvoze u Brazil, gde se koriste na farmama koje snabdevaju međunarodno tržište šećera.
Dokumenti brazilskog ministarstva poljoprivrede dobijeni putem zahteva za slobodnom pristupu informacijama otkrivaju da je fungicid koji je proizveo BASF i koji se temelji na epoksikonazolu, hemikaliji zabranjenoj u EU, prskan na više od dve plantaže šećera koje snabdevaju Nestle.
Jedna od farmi koja koristi ovaj zabranjeni fungicid deo je velike brazilske šećerne korporacije Copersucar, koja je Evropi prodala šećer vredan milijardu evra 2020 godine.
U brazilskoj državi Sao Paulo, Usina Atena, brazilska plantaža šećera, pod istragom je nakon pritužbe stanovnika o uticaju prskanja hemikalija na zdravlje.
Kako se navodi, zvaničnici Ministarstva pravde otkrili su u Sao Paulu da farma ima Syngenta fungicid Priori Xtra, koji sadrži ciprokonazol, koji je zabranjen za upotrebu u EU.
Dodaje se da su pronađeni i insekticidi Regent 800WG, proizvođača BASF, i Certero, proizvođača Bayer, koji sadrže aktivne sastojke fipronil i triflumuron takođe zabranjene u EU.
Specijalni izvestilac UN-a za otrove i ljudska prava Markos Orelana, nazvao je nastavak izvoza hemikalija od strane evropskih kompanija "gnusnom praksom" i pozvao EU da sprovedu zabranu.
CropLife International, koji zastupa agrohemijske kompanije uključujući BASF, Bayer i Syngenta, rekao je da aktivni sastojci u pesticidima imaju "važeću registraciju upotrebe u nekoliko zemalja OECD-a".
Bayer i BASF tvrde da su svi njihovi proizvodi bezbedni za ljude i okolinu.
Iz tela EU za regulaciju pesticida DG Sante, naveli su da će se izvoz zabranjenih pesticida postupno ukinuti u skladu s hemijskom strategijom za održivost, iako nije utvrđen vremenski raspored za sprovođenje.