Novi život za nekadašnju bolnicu na Iriškom vencu
IRIG: Višedecenijsko pitanje stare bolnice za plućne bolesti na Iriškom vencu moglo bi uskoro biti rešeno, pošto je opština Irig objavila javni uvid u nacrt plana detaljne regulacije tog zdravstvenog kompleksa, a prema kom bi trebao da bude rekonstruisan i adaptiran, ali i da budu izgrađeni novi objekti, dok će građani moći da podnesu primedbe do četvrtka, 18. maja.
Područje obuhvaćeno planom nalazi se na izgrađenom zemljištu, u okviru zone turističko - rekreativnog kompleksa na šumskom zemljištu „Š1“ u Nacionalnom parku „Fruška gora“, na krajnjem severu KO Irig. Ukupna površina obuhvaćenog planom je 7,6 hektara. Kako je opisano u dokumentu, na tom prostoru, iako zapušteni, i daje odolevaju zubu vremena objekti bolničkog kompleksa, saobraćajnice i infrastruktura. Deo prostora je hortikulturno uređen iz vremena kada je bolnica radila, ali je veći deo zarastao drvećem.
Zona bolničkog kompleksa namenjena je izgradnji objekata koji će biti u funkciji zdravstvene zaštite. Unutar kompleksa planirana je izgradnja, internih saobraćajnica i parking površina, pešačkih staza i platoa, te glavnih, pratećih i pomoćnih objekata. Glavni objekat će podrazumevati zgrade zdravstvene zaštite, za smeštaj (za korisnike usluga i zaposlene), za edukacije (za profesionalno usavršavanje i obuku medicinskog kadra) i za obavljanje verskih obreda. Najveća dozvoljena spratnost glavnih objekata i pratećih objekata ugostiteljstva smeštaja je prizemlje i četiri sprata. U okviru pratećih objekata biće smešteni ugostiteljski i trgovački deo, ali i prostor za smeštaj posetilaca ili pratnje. Pomoćni objekat biće garaže, vešernice, ostave, česme, fontane, bazeni, ograde, infrastrukturni objekti (bunari, vodomerni šaht, prečistač otpadnih voda, vodonepropusne septičke jame, transformatorske stanice, kotlarnice).
Objekat je otvoren 1926. godine, da bi već 1930. u njoj bila izvršena prva operacija pluća u Srbiji. Ubrzo nakon otvaranja u nju sa Golnika iz Slovenije je došao da radi najčuveniji slovenački lekar dr Tomaž Furlan, koji se nastanio u Novom Sadu, gde je ostao i posle rata. Zahvaljujući poznanstvu sa Edvardom Kardeljom i Mošom Pijade, od prvog američkog kredita koji je Jugoslavija dobila u visini od 100 miliona dolara, za bolnicu na Fruškoj Gori je odvojeno čak 11 miliona, i tako je počela gradnja najsavremenijeg centra u posleratnoj Jugoslaviji u sklopu kojeg se nalazila i bioskopska dvorana za pacijente i pratioce sa 160 mesta.
Za potrebe izrade ovog plana urađena je i strateška procena uticaja na životnu sredinu. Inače vlasnička struktura kompleksa bolnice, koji trenutno se sastoji od osam objekata, je izuzetno složena. Pravo korišćenja pojedinih objekata ima Institut, svojini nad objekitima ima manastira Staro Hopovo, Pokrajina i Republika
Izgrađena još 1926. godine ova ustanova je bila namenjena lečenju obolelih od tuberkoloze i za vreme Kraljevine Jugoslavije važila je za jednu od najboljih bolnica u državi. Njeno gašenje je vezano za izgradnju Instituta za plućne bolesti u Sremskoj Kamenici koji je zvanično otvoren 1962. godine gde je vremenom premešteno kompletno osoblje i deo bolničke opreme. Početkom devedesetih godina prošlog veka, objekte na Iriškom vencu je preuzela vojska, ali je nisu dugo koristili tako da je bolnica ubrzo i konačno napuštena.
S. Kovač