Tema "Dnevnika": Ilegalno prepravljeno oružje velika opasnost za građane
Pripadnici MUP-a su sredinom prošle nedelje u okviru međunarodne operativne akcije protiv nedozvoljene izrade, posedovanja, trgovine i nošenja konvertibilnog oružja i borbe protiv prepravke gasnog, startnog i signalnog u vatreno oružje, na teritoriji Srbije oduzeli čitav arsenal.
Uhapšeno je sedam osoba kod kojih je nađena i droga. Zaplenjenisu čak 23 ručno pravljena revolvera, 15 konvertibilnih pištolja, devet ručno pravljenih pušaka, četiri pištolja, četiri puške, četiri ručne bombe, dva revolvera, dva „krateža”, ručno pravljeni pištolj, pet lovačkih pušaka, devet detonatorskih kapisli, i na hiljade različitog kalibra municije za vatreno i konvertibilno oružje.
U saopštenju nije navedeno gde su ručno pravljeni revolveri, pištolji i puške.
- Ako je oružje zaplenjeno iz poslednje policijske akcije rađeno u našoj zemlji, to nije dobro - izjavio je generalni sekretar Nacionalne asocijacije za oružje Srbije (NAOS) Duško Ilić.
Osuđuje svaku zloupotrebu i prepravljanje oružja jer to nanosi štetu i legalnim vlasnicima, a i takve puške i pištolji su opasni i po one koji barataju njima.
Kada je reč o „kratežu” Ilić naglašava da je to veoma opasno oružje koje se i ne proizvodi regularno.
- „Kratež„ je ubojit i kada se ispali metak sa sačmom, širi se snop koji može da povredi više osoba, naročito u masi - upozorava Ilić.
Jedna od čestih, a pri tome veoma nesigurnih prepravki jeste prepravka startnih pištolja. Ovi pištolji fizički liče na pištolje većih kalibara, ali se od njih razlikuju po dve osnovne karakteristike – fiksiranoj cevi i slabijem materijalu od kog su izrađeni. Stoga ovi pištolji ne mogu ispaljivati municiju kalibra 9 milimetara (poput pištolja čiju vizuelnu imitaciju najčešće predstavljaju), već se, bušenjem cevi, prilagođavaju slabijoj municiji – najčešće kalibara 7,65 milimetara i 6,35 milimetara.
Pišući o ovoj temi, saradnik Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Marko Milošević, naglašava da posebnu opasnost po bezbednost građana predstavlja konvertovana municija. Ona omogućava da postojeći signalni/gasni poštolj bude iskorišćen kao vatreno oružje bez ikakvih intervencija. Signalni pištolji se u nekim zemljama nalaze u slobodnoj prodaji, a u Srbiji su bili predmet velike zaplene MUP-a 2006. godine.
- Tada je građanima, koji su u slobodnoj prodaji, uz kopiju lične karte, kupovali ove pištolje, oduzeto oko 10.000 ovih naprava. Municija za ove pištolje identična je bojevoj municiji, samo što umesto zrna (projektila) ima plastični čep koji omogućava eksploziju baruta zarad postizanja zvučnog efekta. Ovakva municija ne ispaljuje projektil, ali na razdaljinama manjim od metra može imati fatalne učinke. Prepravka ove municije izvodi se zamenom plastičnog čepa na čije se mesto stavlja metalna kuglica odgovarajućeg kalibra. Ova kuglica pri opaljenju postaje projektil - navodi Milošević.
Prepravka oružja u Srbiji nije zabranjena, ali zakonodavac je propisao da se tim poslom mogu baviti samo ovlašćeni servisi.
Zakonodavac je propisao da se popravljati i prepravljati mogu samo registrovana oružja iz kategorije B i C.
Podsetimo, u kategoriju B spada svako vatreno oružje: kratko, dugo, poluautomatsko, repetirajuće, jednometno, dvometno, sa olučenim i glatkim cevima i konvertibilno oružje.
U kategorija C spada onesposobljeno vatreno oružje, staro oružje i njegove moderne kopije koje nekoriste metak s centralnim ili ivičnim paljenjem, vazdušno oružje čija kinetička energija je 10,5 J ili veća ili čija je brzina projektila 200 m/s ili veća i kalibra većeg od 4,5 mm i oružje s tetivom ili oprugom čija je sila zatezanja tetive veća od 450 N, odnosno čija je natezna težina veća od 101 libri.
O svakoj izvršenoj prepravci oružja ovlašćeni serviseri dužni su da obaveste nadležni organ u roku od 15 dana.
Mišljenje o ispunjenosti prostorno-tehničkih uslova za bezbedan smeštaj i čuvanje oružja i municije, na zahtev stranke, izdaje Ministarstvo unutrašnjih poslova koje i sprovodi nadzor preduzetnika.
Kako je propisano Krivičnim zakonikom RS, za neovlašćeno izrađivanje, prepravljanje, prodaju, nabavljanje, razmenu ili držanje vatrenog oružja, konvertibilnog ili onesposobljenog, njegovih delova, municije, eksplozivnih materija ili minsko-eksplozivnih sredstava, propisana je kazna zatvora od šest meseci do pet godina, kao i novčana kazna.
Ako je u pitanju vatreno oružje, municija, eksplozivne materije, minsko-eksplozivna sredstva ili sredstva na bazi eksplozivnih materija ili gasno oružje čija izrada, prodaja, nabavka, razmena ili držanje nije dozvoljeno građanima, kazna zatvorom iznosi od jedne do osam godina, a uz to je, takođe, propisana i novčana kazna.
Za ovlašćene servisere koji o izvršenoj prepravci oružja ne obaveste nadležni organ u roku od 15 dana, novčana kazna je od 100.000 dinara do dva miliona.
U Nacionalnom kriminološko-tehničkom centru Uprave kriminalističke policije (NKTC UKP) ranije je izneta procena da prepravljeno i ručno pravljeno oružje čini oko deset procenata veštačenog oružja u toj ustanovi.
Prema ranijim podacima MUP-a, policija na godišnjem zapleni od šezdeset do osamdeset primeraka prepravljenog i ručno pravljenog oružja.
Stručnjaci smatraju da dostupnost konvencionalnog oružja u Srbiji utiče na smanjenu potražnju za prepravljenim oružjem. Indikativno je i to da u ukupnom broju zaplenjenog oružja ima više ručno pravljenog oružja nego prepravljenog.
Velika dostupnost oružja na crnom tržištu utiče na smanjenu potražnjuza prepravljenim oružjem. Ručno pravljeno oružje je nešto zastupljenije, ali je i za ovim oružjem potražnja mala, predočavaju poznavaoci prilika.
M. Bozokin