Novosadski "Crkveni pacovi" na omotu knjige Britanca Berija Filipsa
Za 16. jun 2023. godine najavljeno je zvanično štampano izdanje knjige „In search of Tito’s punks” (Intellect Books, Velika Britanija- distributer za SAD Univezitet iz Čikaga) britanskog autora Beri Filipsa.
Knjiga opisuje pank-rok scenu nekadašnje Jugoslavije, perioda u vreme njenog raspada, ali i aktuelni trenutak nekadašnjih i sadašnjih aktera scene koja je na eks Ju prostorima oduvek bila upečatljiva.
Na 260 strana, prema rečima samog autora, opisana su, uz obilje ilustracija, sećanja pankera iz najjačih centara SFRJ, poput Ljubljane, Rijeke, Pule, Zagreba, Novog Sada, Beograda, Kragujevca…
Beri Filips basista je nekadašnjeg strit pank benda Demob, čiji je kratak period na samom početku 80-tih godina prošlog veka obeležila pesma „No room for You”, a autora je zaintrigirala činjenica da se tri decenije kasnije susreo sa brojnim pozitivnim ocenama u vezi s ovom numerom, a koje su stizale iz država sa prostora bivše SFR Jugoslavije. Taj podatak ga je na svojevrstan način isprovocirao da se uputi u zemlju koje više nema, a koja je, u čega se i sam uverio boraveći u njoj mesecima i prikupljajući materijal za svoju knjigu, imala više nego kvalitetnu pank-rok scenu.
– U Velikoj Britaniji se i danas malo zna o pank sceni nekadašnje Jugoslavije, a evidentno je da je uz Englesku, bar što se Evrope tiče, krajem 70-tih i početkom 80-tih, pank-rok scena Jugoslavije bila izuzetno kvalitetna. To me je i motivisalo da krenem od Ljubljane, pa sve do Juga Srbije i potražim ljude koji su gradili, bili, a i danas su, deo scene na različite načine – kaže Beri Filips.
Beri Filips posebno je bio iznenađen saznanjem koliko je procentualno mnogo, u poređenju s ostalim evropskim državama, naručivano gramofonskih ploča iz SFRJ, iz male nezavisne izdavačke kuće Cob records iz Velsa. Naravno, većina izdanja ticala su se pank muzike i bliskih muzičkih pravaca.
Beri ističe da je u svakom gradu, na svakom koraku, nailazio na srdačan prijem, što mu je još više učvrstilo uverenje koje je imao o ovdašnjoj pank sceni.
– Knjiga je prvo dobila oblik u elektronskom formatu, u međuvremenu sam pokrenuo i fejsbuk stranicu koja je vremenom stekla brojne prijatelje, a uz veliki trud i upornost, dočekaću da dobije i toliko željeno štampano izdanje, na engleskom jeziku. A ono što će, verujem, posebno obradovati i zainteresovane sa eks Ju prostora, neće se dugo čekati i na prevod na jezik koji se kod vas nekada zvao srpskohrvatski – kaže Beri.
Interesantno je da se autor, prilikom izbora za naslovnu stranu knjige, opredelio za fotografiju sa prvih zabeleženih snimaka novosadskog, a tada svakako jednog od najmlađih, a možda i najmlađeg pank benda na prostoru SFRJ, Crkvenih pacova iz 1979. godine.
Sava Savić