Nakić: Položaj Roma sve bolji, na njih se gleda kao na potencijal Srbije
BEOGRAD: Glavni utisak koji su predstavnici Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine poneli sa današnjeg sastanka sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, jeste da državno rukovodstvo na Rome gleda kao na potencijal naše zemlje koji, uz adekvatno uključivanje i mere aktivne inkluzije, može dati doprinos ekonomskom napretku Srbije, izjavio je predsednik Saveta, Dalibor Nakić.
On je za Tanjug rekao da što je zemlja politički i ekonomski jača za sve građane, tako je i za romsku zajednicu.
Raduje nas činjenica da se položaj romske zajednice iz godine u godinu popravlja i zaista da je u odnosu na neki period pre 10 godina zajednica dosta ojačala i ima dosta mogućnosti da napreduje u društvu, dodao je Nakić.
Na pitanje Tanjuga sa kojim se društvenim nejednakostima susreće romska zajednica, Nakić kaže da veliki broj Roma i dalje jako teško živi i svakodnevno se bori za egzistenciju.
Cilj je da se tim građanima romske nacionalnosti pomogne da se što bolje integrišu u društvo, da se što bolje nađu adekvatno zaposlenje, za njih je važno da se uključe na tržište rada, da se unaprede stambeni uslovi za njihov život i da se deca uključe u obrazovani sistem. To su tri stuba na koja se oslanjamo i svakako da su te oblasti u kojima je učinjen i najveći napredak, dodao je on.
Nakić kaže da je obrazovanje svakako jedna od ključnih oblasti u proteklih 10 godina gde je učinjen najveći napredak i ukazao da je iz godine u godinu sve veći broj Roma koji završava srednje škole i fakultete.
Romska zajednica uviđa da je obrazovanje ključ koji otvara vrata nekoj boljoj, sigurnijoj budućnosti i razlog za tako dobre rezultate u oblasti obrazovanja su afirmativne mere koje je uvela država, pre svega one koje se odnose na upis romske dece u srednje skole i stipendiranje srednjoškolaca i romskih studenata, ističe on.
Nakić objašnjava da su problemi međusobno povezani i da, na primer, ako neko ima stambeni problem, to je automatski povezano sa time da nema adekvatno zaposlenje i nema adekvatne prihode, a ne ostvaruje ih jer nema odgovarujuće obrazovanje da nađe radno mesto.
Na pitanje kako ocenjuje stav većine u Srbiji prema romskoj zajednici, kaže da - nažalost - diskriminacija postoji, ali da je činjenica da je ta socijalna distanca između Roma i ostalog stanovništva je sve manja i manja.
Srpsko društvo je jedno tolerantno društvo i živimo u dobrim odnosima i delili smo kroz istoriju i dobro i zlo, istakao je on.
Nakić objašnjava da je, u odnosu na druge zemlje regiona, položaj Roma svuda isti, u nekim zemljama članica EU ništa nije bolji nego položaj Roma u Srbiji, i štaviše, objašnjava Nakić, mi smo zemlja dobre prekse za region i zemlje EU.
Naša država sprovodi brojne afirmativne mere... i obrazovanje je oblast kojom se možemo ponositi, ali i stanovanje i sve je više programa i to je istaknuto i na sastanku sa predsednikom Vučićem gde su spomenuti različiti programi kako bi se i romska zajednica u njih uključila - zapošljavanje, samozapošljavanje, socijalno stanovanje, obrazovanje, ali tu su i projekti iz oblasti kulture i time se ponosimo, jer smo zajednica koja je dala doprinos, ne samo srpskoj, nego i svetskoj kulturnoj baštini, ističe Nakić.
On dodaje da je neophodno da Nacionalni savet Roma formira novinsku i izdavačku službu, koja bi izdavala knjige, literaturu na romskom jeziku, a sve u cilju očuvanja romskog jezika koji je nažalost na Uneskovoj listi jezika kojem preti odumiranje.
Nakić kaže da romska zajednica ima podršku države i da je to još jednom pokazao današnji sastanak sa predsednikom Srbije.