Završeno Evropsko pojedinačno prvenstvo za žene, srpska petorka prosečna
Završeno je 23. Evropsko pojedinačno prvenstvo za žene koje je bilo održano u Petrovcu na moru.
Pogled na tabelu pokazuje da su se Poljska i Gruzija etablirale kao velesile u ženskom šahu, jer u prvih deset, ove države imaju po tri igračice! Borba za titulu je bila neizvesna do samog kraja, kao i za prvih devet mesta koja vode na Svetski kup. Kvalitet igre je bio na visokom nivou, pa i organizacija takmičenja, koju su mnogi učesnici i gosti pohvalili.
Prosečnim uspehom srpske petorke možemo biti veoma zadovoljni. Od naših predstavnica najbolje se plasirala ženski velemajstor Jovana Erić (2230), koja je odigrala odličan turnir. Vezala je čak osam partija bez poraza i osvojila šest poena iz 11 partija! Igrala je izuzetno borben i atraktivan šah. Dok o kvalitetu njene igre govori i činjenica da je iz okršaja sa takvim šahistkinjama kakve su intermajstori Gunaj Mamadzada (2472, Azerbejyan) i Olga Badelka (2428, Rusija) izlazila neporažena!
Pola poena manje od dvostruke prvakinje Srbije osvojile su aktuelne šampionka i vicešampionka države, odnosno naša predstavnica koja je najviše “profitirala” na turniru. Ženski intermajstor Marina Gajčin (2215) je nakon odličnog nastupa na pojedinačnom Evropskom prvenstvu u otvorenoj konkurenciji, ponovo ostavila veoma dobar utisak. Sjajnu Apatinku su porazi od intermajstora iz Italije Brunelo (2346) i Francuske Gučard (2379) udaljili od još boljeg plasmana, pa možda i borbe za kvalifikacije na Svetski kup, ali nikako nisu umanjili njen dobar rezultat.
Ženski velemajstor Irina Čoljuškina (2207) igrala je izuzetno čvrsto, odolela je nekim veoma snažnim protivnicama, te je uzela i dva ozbiljna skalpa pobedivši intermajstore iz Poljske Karinu Cifku (2350), odnosno Italije Olgu Ziminu (2295). Šampionku posebno treba pohvaliti kao najbolje plasiranu veteranku na Prvenstvu Evrope. Sa druge strane, koliko je naša juniorka, ženski FIDE majstor Sofija Pogorelski (2102) odigrala dobro pokazuje i podatak da je zaradila čak 48 rejting poena! Ona je igrala sasvim ravnopravno protiv nekih daleko iskusnijih šahistkinja od sebe, naročito na početku turnira. Nažalost, od bivše šampionke i ženskog intermajstora Adele Velikić očekivalo se bolje izdanje. Ona je osvojila solidnih 4,5 poena, ali je u tom procesu izgubila čak 69 bodova rejtinga. Ovo samo dokazuje koliko je teško održavati kvalitet igre na vrhunskom nivou. Uvereni smo da će Adela biti “ona stara” već na Prvenstvu države.
Nova šampionka Starog kontinenta je intermajstor iz Gruzije Meri Arabidze (2433). Ona je do titule došla bez poraza, osvojivši 8,5 poena iz 11 partija. Toliko je uknjižila i “srebrna”, osvajačica zlata sa prošlogodišnje Olimpijade, intermajstor iz Poljske Olivija Kiolbasa (2406). Meri je pobedila u direktnom duelu, i to sa crnim figurama, pa je on a zasela na tron. Intermajstor iz Poljske Aleksandra Maltevskaja (2388) uzela je bronzu, jer je imala najbolje dodatne kriterijume u grupi od četiri takmičarke sa osam poena. Pratile su je intermajstori Starvoula Colakidu (2358) iz Grčke, Salome Melia (2366) iz Gruzije i zemljakinja Klaudija Kulon (2290). Šahistkinja našeg “Sirmiuma” iz Sremske Mitrovice, intermajstor iz Gruzije Lela Javakišvili (2443) imala je 7,5 poena.
Od šahistkinja sa teritorije nekadašnje Jugoslavije posebno treba pohvaliti bivšu prvakinju sveta u mlađim kategorijama, intermajstora iz Slovenije, Lauru Unuk (2297), koja je igrala sjajno. Imala je samo tri poraza, i to protiv igračica čiji je rejting prilično veći od njenog, pri tom uzevši nekoliko veoma ozbiljnih skalpova, a ostala je neporažena u duelima protiv aktuelne šampionke Monike Soćko (2432), Irine Bulmage (2438), Dinare Vagner (2411), Julije Osmak (2445), itd. Treba, takođe, istaći i domaću takmičarku, ženskog FIDE majstora Nikolinu Koljević (2042), te ženskog intermajstora iz Hrvatske Anu Berke (2107).
Najuspešnija juniorka, intermajstor iz Rusije Leja Garifulina (2372) imala je 7,5 poena i našla se odmah iznad fantastične Nađe Tončeve iz Bugarske (2192). Ona je uspela da, na ovoliko snažnom turniru, osvoji čak 85 poena rejtinga! Od aktuelne šampionke Monike Soćko (2432, Poljska), i prve nositeljke turnira Bele Kotenašvili (2491, Gruzija) su se očekivali bolji rezultati.
Glavni arbitar je bio međunarodni sudija Gitr Bailieul, a direktor turnira međunarodni organizator Jovan Milović. Ceo organizacioni tim svakodnevno se trudio da sve protekne bez problema.
Stefan Kostić