Antiinflacijsku potrošačku korpu prave i država i trgovci
Francuska vlada će u dogovoru s vodećim lancima supermarketa, u naredna tri meseca ponuditi građanima takozvane antiinflacijske potrošačke korpe, u kojima će se naći proizvodi po najnižim cenama po izboru kompanija kako bi se građanima smanjili troškovi osnovnih namirnica.
Imajući ovo u vidu postavlja se pitanje da li je moguće da se i kod nas primeni ovaj model potrošačke korpe s najnižim cenama pošto i ovde cene hrane i ostalih artikala potrebnih za domaćinsto stalno rastu.
U Srbiji država već godinu i po dana cene osnovnih životnih namirnica - brašna, ulja i šećera drži pod kontrolom pomoću uredbi o ograničenju cena osnovnih namirnica. Donedavno su se na spisku osnovne hrane nalazili svinjski but i vrat i trup pileta, čije cene sada trgovci mogu slobodno da formiraju.
Cene drugih namirnica - poput testenine, gotovih jela, suhomesnatih i mlečnih proizvoda, bezalkoholnih pića, kućne hemije ...trgovci su slobodno formirali, pa je odlazak u supermarkete spas da se nešto uštedi jer veliki trgovinski lanci, posebno vikendom, imaju akcije sniženja cena.
Trgovinske kompanije s kojima je „Dnevnik„ kontaktirao u vezi s formiranjem takozvane antiinflacijske potrošačke korpe su navele da posluju u skladu sa zakonima Republike Srbije, a to znači da sa promenama na tržištu, i uredbama Vlade Srbije koje su aktuelne, imaju već prilagođene cene određenih namirnica.
- U pogledu akcija, poput ove koje nameravaju da sprovedu u Francuskoj, sličnu smo nedavno imali tokom prazničnih kupovina kada su uštede najznačajnije - kazali su u Lidlu .
Po rečima Mlađena Šumića iz Udruženja malih trgovaca Novog Sada oni već posluju s proizvođačima koji imaju niže cene u odnosu na druge i trude se da kupcima ponude jeftiniju robu u odnosu na velike trgovinske lance.
-Ukoliko bi se i u Srbiji došlo na ideju da se formira takozvana antiinflacijska potrošaka korpa trebalo bi uključiti Privrednu komoru Srbije koja treba da razgovara s velikim proizvođačima, a ne trgovcima, o mogućnostima najnižih mogućih cena. Mi već imamo redovne sastanke s proizvođačima i znamo da zbog skupih energenata i u poslednje vreme sve viših cena ambalaže moraju da koriguju cene naviše - kazao je Šumić i dodao da su, bez obzira na to što je skupoća vidljiva, trgovine pune i robe i kupaca.
- Kampanja „Zamrznute cene“ trajala je od novembra 2022. do februara 2023. godine kada smo samostalno doneli odluku da zamrznemo cene 50 artikala u svim prodavnicama. To znači da smo cene ovih proizvoda iz gotovo svih kategorija ponude ograničili da one mogu biti samo niže, a sve u nameri da pružimo pomoć u kućnom buyetu naših potrošača i obezbedimo još povoljniju kupovinu.
Za razliku od velikih trgovaca u malim komšijskim radnjama nisu spremni da cene spuštaju i prilagođavaju ih kupovnoj moći potrošača. Oni kažu da već posluju s najnižim mogućim cenama i maržom i da ne mogu da snižavaju cene na sopstveni rizik.
Z. Delić