Razgovor o ravnopravnosti počinje sa rečju žena
Svečanost povodom 8. marta Međunarodnog dana žena održana je u Skupštini AP Vojvodine, a na temu "Borba za prava žena u nauci i dalje traje".
Prema rečima pokrajinskog sekretara za privredu i turizam dr Nenada Ivaniševića, značaj obeležavanja ovog dana ogleda se i u želji da se što više razgovara i na temu koliko je važno dečacima i muškarcima objasniti da ne vrede ništa više od žena, jer da nema ženskog pola, ni oni ne bi postojali.
"Ne bi imao ko da nas rađa, bez obzira na razvoj svih nauka, ali mi bez žena ne možemo i to moramo da postavimo kao jasan početak svih razgovora o ravnopravnosti", istakao je Ivanišević. "Sa druge strane, više sam puta pozivao žene naučnice da primenimo sve što je primenjivo u srpskoj privredi, da osnujemo preduzeća, jer smo mi sekretarijat koji podrazumeva podršku malim i mikro preduzećima. Nama je od krucijalnog značaja da žena koja želi da bude preduzetnica osnuje preduzeće, a svoju sferu interesovanja mogu da pronađu u bilo kom konkursu sekretarijata, da li u oblasti turizma, podrške ženskom preduzetništvu ili u novim konkursima iz oblasti socijalne ekonomije.
Podsekretarka u Pokrajinskom sekretarijatu za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova Dijana Milović kazala je da se, od 2016. godine kada je bila direktorka Zavoda za ravnopravnost polova, zaista trudi da u grupu žena ubaci ne samo žene u nauci, već posebno marginalizovane seoske žene, ali i one iz nacionalnih manjina koje su dvostruko marginalizovane.
"Stalno idem po lokalnim samoupravama i pričam muškarcima, predsednicima opština kako u svom ataru imaju oko 52 odsto žena, te da moraju jako da misle o njima", rekla je Milović. "Bilo je teško u sve to uvesti i rodno buyetiranje, međutim mislim da se polako situacija popravlja. U Sekretarijatu sam na ovoj funkciji od 2020. godine i nekako mi je ta rodna ravnopravnost ostala kao nešto za šta mislim da mi žene moramo da se izborimo, ali nikako radikalnim feminističkim merama, niti na silu. Nemam posebnih želja za 8. mart, meni je on svaki dan. Izborila sam se za to da se moj glas čuje, a ono što je vrlo bitna poruka koju želim da prenesem svim ženama je ženska solidarnost.
Pokrajinska zaštitnica građana - ombudsmanka, koja je inače i profesorica na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu doc. dr Dragana Ćorić izjavila je da je biti žena u nauci jedna neverovatna avantura, koja se može u potpunosti graničiti sa momentom kada odlučimo da uđemo u roditeljstvo.
Put do uspeha nije lak
Vanredna profesorica na Prirodno - matematičkom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu Sanja Belić svojim prisustvom ukazala je na činjenicu da je spoj nauke i majčinstva moguć, ali da put do uspeha nije nimalo lak.
"Svojom karijerom sam izuzetno zadovoljna, a danas mogu da se predstavim i kao naučnica i kao majka troje dece", sa ponosom ističe Belić. "Zadovoljna sam svojim životom, iako nije bilo lako. Zaista je potrebno da budete dobro skoncentrisani i organizovani, ali nije nemoguće. Ono što danas preporučujem mladim naučnicima jeste da se bore za svoja prava, jasno i glasno kažu ono što misle i ostvare ono što žele".
"Biti na dva koloseka paralelno, naročiuto kada opstanete kao samohrani roditelj, što je moj slučaj, jeste neverovatno, jer koliko god da deluje nemoguće, šta zna želja šta je nemoguće", istakla je Dragan Ćorić. "Svojim ličnim primerom stojim danas ovde i sutra ću stajati na istom mestu, kao primer i podrška svim mladim koleginicama, jer želim da im poručim da je moguće biti vrhunska naučnica, ali i fenomenalna mama i supruga. Imamo jednu posebnu emotivnu strukturu unutar nas koja nas čini malko drugačijima i upornijima nego naše muške kolege. Formalno je 8. mart jedan dan, ali smo mi dužne da svakog dana budemo potpuno jednake i ravnopravne.
Predsednica Udruženja naučnica Srbije „Srna” prof dr Sanja Podunavac Kuzmanović, poručila je da povodom 8. marta treba otvoreno da se razgovara o svim preprekama i izazovima sa kojima se žene naučnice suočavaju, nakon što odluče da se realizuju kao majke.
"Naše koleginice treba ohrabriti i osnažiti da u svom reproduktiuvnom periodu ne posustanu i ne odustanu od naučnih aktivnosti" rekla je Sanja Podunavac Kuzmanović, koja je inače redovan profesor na Tehnološkom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. "Važan cilj je poslati poruku da je ovom društvu potrebna nauka, ali i jednako tako su mu veoma potrebne majke".
Svečanost je organizovao Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova, u saradnji sa Udruženjem naučnica Srbije „Srna”, uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam.
I. Bakmaz