Somborski turistički potencijali predstavljeni na Beogradskom sajmu
SOMBOR: Budući da je jedna od okosnica privrednog razvoja Sombora turizam, gradska Turistička organizacija, učestvovala je na 44. Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu, ne bi li i tamošnjoj publici i tur operaterima predstavila sve potencijale ovog dela Zapadne Bačke.
Na zajedničkom štandu Turističke organizacije Vojvodine, pored somborske, predstavile su se i turističke organizacije opština Kovin, Bele Crkve, Bečeja, Bača, Bačke Palanke, Bačke Topole, Oyaka, Stare Pazove, Žitišta, Nove Crnje, Bačkog Petrovca, Iriga, kao i grada Sremske Mitrovice.
Posetioci ove sajamske priredbe imali su priliku da prošetaju Somborom i njegovom okolinom u virtuelnoj šetnji sa VR naočarima, a predstavljena je i ponuda Specijalnog rezervata prirode „Gornje Podunavlje“, smeštajna ponuda, ponuda vinskog turizma, kulturnog, gastronomska ponuda salaša, restorana, proizvođača paprike, meda, kraft piva, staparskog ćilima, kao i ponuda suvenira.
Predstavljena je i nova finansijska usluga koja će omogućiti bezgotovinsku naplatu smeštaja i od strane fizičkih lica koja su registrovana kao pružaoci usluge smeštaja, a u organizaciji Generalnog sekreterijata Vlade, Ministarstva turizma i omladine, Turističke organizacije Srbije, Narodne banke Srbije i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP - United Nations Development Programme), održano je i predavanje vezano za koncept i ciljeve održivog razvoja turizma, kao i pilot projekat koji obuhvata područje Sombora, na kom je predavač bila dr Bruk Hensen, profesorka na Univerzitetu Južna Florida.
Sam koncept održivog razvoja turizma u Somboru i okolini, nakon završetka sajma bio je i tema radnog sastanka predstavnika somborske lokalne samouprave i UNDP-a povodom zajedničke saradnje na realizaciji projekta „Zaplovimo Srbijom“, kao i priključenih aktivnosti. Učesnici sastanka razgovarali su o turističkim potencijalima Grada Sombora i Specijalnog rezervata prirode Gornje Podunavlje, sa namerom da se, u saradnji sa svim relevantnim akterima, uvedu nove turističke usluge u ovom području.
U ovom radnom dogovoru, sa saradnicima, učestvovali su Antonio Ratković, gradonačelnik Sombora i Goran Nonković, kao i Marko Bajić, savetnik za održivi turizam u Vladi Srbije i UNDP-a, dr Bruk Hensen, profesorka Univerziteta sa Južne Floride, Jelena Manić Petronikolos, rukovoditeljka sektora za ciljeve Održivog razvoja UNDP-a, Maja Mandrapa Gašić, UNDP ekspert za saradnju sa državnim organima, Aleksandra Urošev, UNDP pomoćnica rukovoditeljke sektora za ciljeve Održivog razvoja i Katarina Sajc, UNDP portfolio menadžer.
Tokom sastanka, profesorka Bruk Hensen održala je prezentaciju održivog turizma, sa primerima dobre prakse Univerziteta sa Južne Floride, kao i primerima koji su primenjeni na Islandu i Azorskim ostrvima, a akteri sastanka složili su se da je to dobar model koji bi mogao da se primeni i u Somboru. Predstavnici UNDP-a u Srbiji, zajedno sa domaćinima, nakon sastanka, obišli su i lokacije Kanalske obale i Muzeja Batinske bitke u Bezdanu, te lokalne turističke potencijale u Bačkom Monoštoru.
M. Mć