Knjige i kompjuteri na poklon biblioteci u Somboru
SOMBOR: Koreni somborske biblioteke sežu u daleku 1857. godinu kada je službenik ovdašnje finansijske uprave osnovao Društvo za prikupljanje priloga i kupovinu knjiga, koje je 1859. godine preraslo u prvu javnu biblioteku pod zaštitom tadašnjeg Magistrata grada.
Danas bibilioteka nosi ime njenog osnivača Karla Bijelickog, a od prvog dana je raspolagala knjižnim fondom na srpskom, mađarskom i nemačkom, sa ukupno 1.943 dela u 4.401 svesci.
Ovaj fond se u potonjima decenijama povećavao na današnjih zavidnih 360.000 primeraka i publikacija na srpskom, mađarskom, nemačkom, engleskom i francuskom jeziku zahvaljujući između ostalih i poklonima samih Somboraca i Somborki, da bi ga početkom ove radne sedmice dodatno uvećala i vredna donacija Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine.
Na tragu viševekovne dobre saradnje pripadnika svih nacionalnih zajednica, u duhu zajedništva i svakovrsne tolerancije, zahvaljujući ovoj donaciji na rafove pozajmnog i načunog odeljenja Gradske bibilioteke „Karlo Bijelicki“ stiglo je 700 knjiga, a kao izraz usklađenosti sa modernizacijom bibliotečkog poslanja, mađarski Nacionalni savet poklonio je i desetak lap-top računara. Ovu vrednu donaciju predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine Arpad Fremond uručio je direktorki somborske ustanove Nataši Turkić. Donacija čija vrednost prelazi milion dinara, realizovana je u saradnji sa Fondacijom „Bethlen Gabor“ iz Budimpešte.
Ovih dana obelodanjeni su rezultati konkursa Gradske biblioteke za drugu knjigu autora mlađih od 35 godina. Na konkurs raspisan u oktobru, a zaključen poslednjeg dana 2022. stiglo je ukupno 26 rukopisa, od kojih je tročlani žiri u sastavu Tamara Babić, Branislav Živanović i Dragan Babić kao najkvalitetnije izdvojio tri. Tako su se u svojevrsnom finalu izbora po ovom konkursu našli „Baštenski kreveti“ Tijane Savatić, „Karibu“ Bojana Todorovića i „Apologetika pisarnice“ Radeta Šupića. Nakon još jednog „kruga“ procenjivanja finalista, za laureata ovogodišnjeg, inače osmog po redu, Somborskog književnog festivala proglašena je Tijana Savatić i njeni „Baštenski kreveti“, pesnički rukopisi organizovani u tri ciklusne celine sa ukupno 29 pesama. Nagrada, koja se sastoji iz štampanja i objavljivanja nagrađenog rukopisa, kao i prigodne diplome biće uručena tokom ovogodišnjeg Somborskog književnog festivala.
- Plan je da ove knjige ne ostanu samo u Somboru, nego da budu raspoređene i po manjim mestima u okolini pošto je nacionalnim manjinama izuzetno važno da imaju pristup ovim knjigama u svojim lokalnim sredinama, u kojima postoje odeljenja gradske biblioteke. Mi u Nacionalnom savetu vodimo računa i o takozvanoj dijaspori, pa je zbog toga prošle godine pokrenuta ova akcija. Izuzetno nam je drago što imamo dobru saradnju sa gradom i bibliotekom, koja nas uvek dočeka otvorenih vrata, što je izuzetno značajno za NSMNM - rekao je Fremond, kojem je reči zahvalnosti na donaciji uputila direktorka somborske biblioteke Nataša Turkić.
Knjige će prvo biti obrađene u naučnom odeljenju, a potom će se rasporediti i na dečje odeljenje i na pozajmno odeljenje u gradu kao i u ogranke gde živi dobar deo pripadnika mađarske nacionalne manjine.
- Računari su nam izuzetno značajni, kao i sama saradnja sa Nacionalnim savetom mađarske nacionalne manjine, pošto upravo zahvaljujući toj saradnji imamo koleginicu koja komunicira sa pripadnicima mađarske nacionalne manjine na njihovom maternjem jeziku - izjavila je Turkić.
M.Mć