Selimiru Raduloviću uručena nagrada „Svetosavski zlatnik”
U Srpskoj kući u Podgorici novosadskom pesniku, esejisti i antologičaru Selimiru Raduloviću uručena je nagrada „Svetosavski zlatnik”. Uglednim priznanjem, koje dodeljuje Književna zadruga Srpskog nacionalnog vijeća u Crnoj Gori, Radulović je nagrađen za antologiju „Zlatni vek srpskog pesništva”.
„Selimir Radulović je u ovoj antologiji demonstrirao odvažno čitanje srpske poezije, od Laze Kostića kao oca modernog srpskog pjesništva, do naših dana. U svom izboru pesnika i njihovih pesama Radulović se rukovodio načelom da su zastupljeni autori iznad pravaca, pokreta ili škola. A pre svega, istinski su evropski pesnici”, navodi se u obrazloženju žirija, koje je pročitao književnik Branimir Dubak.
Nagrađeni „Zlatni vek srpskog pesništva” treće je izdanje ove antologije. U prvom, objavljenom 2010, odabrani su stihovi 25 srpskih pesnika: Laze Kostića, Alekse Šantića, Jovana Dučića, Milana Rakića, Vladislava Petkovića Disa, Miloša Crnjanskog, Momčila Nastasijevića, Desanke Maksimović, Rastka Petrovića, Oskara Daviča, Vaska Pope, Duška Radovića, Miodraga Pavlovića, Stevana Raičkovića, Ivana V. Lalića, Branka Miljkovića, Ljubomira Simovića, Branislava Petrovića, Matije Bećkovića, Ranka Jovovića, Rajka Petrova Noga, Raše Livade, Novice Tadića, Đorđa Sladoja i Ivana Negrišoraca. Imenovanom nizu pridruženi su u drugom i ovom trećem izdanju Vojislav Ilić, Sima Pandurović, Milutin Bojić, Rade Drainac, Milosav Tešić, Miroslav Maksimović, Zlata Kocić i Dragan Jovanović Danilov.
– U hrišćanskoj civilizaciji nema savršenijeg broja od broja 33. Taj broj je, razume se, i savršena mera za antologijski pesnički niz srpskog bescen-blaga – naveo je Raduloviću svom slovu povodom nagrade. – U antologiji Zlatni vek srpskog pesništva, da se poslužim rečima Isidore Sekulić, overava se uspravljanje svetloga horizonta srpskog. Reč je o nameri da se jednim antologijskom presekom učini reljefnom osnovna linija kretanja jednog veka srpskog pesništva i ukaže na njegove izrazite vrednosti i neporecive lepote.
Radulović je istakao i da mu je namera bila i da se uoči da pod srpskim pesništvom ne podrazumeva prost zbir autora i dela, već korpus oblika i iskustava, u okviru kojeg svaki autor i svaka pesma iznalaze svoju meru, odnosno, negde se smeštaju i nadopunjuju. Drugim rečima, da se učini vidljivim da – od pesnika do pesnika, od pesme do pesme – Knjiga raste, grana se i snaži.
– Trideset i tri pesnika, koji čine uzvišeni i uzreli pesnički venac jednog veka srpskog pesništva, istinski su srpski i evropski pesnici. Reč je o stvaraocima koji su iznad pravaca, pokreta ili škola, iznad uglađenih književnih konvencija, kod kojih se istinski dar stihotvorstva ne može svoditi na meru tehničkog detalja. Kao da nas je fini otrov balkanskog sunca, sa zrakom ubivstvenim, o kojem je pevao lord Bajron, vodio k autorima neponištive čulne personalnosti, ali i prema diskretno uritmljenim pesničkim tihovanjima, čiji jedri pesnički plodovi overavaju vekovečitost starogrčkog nasleđa, uzbudljivost vizantijske umetnosti freske i ikone i prisnu gravitaciju srpske narodne pesme – naveo je Radulović.
Nagrada „Svetosavski zlatnik” Književne zadruge SNV sastoji se od diplome, plakete i zlatnika sa likom Svetog Save.
M. S.