Podzemna garaža kod Banovine skoro u nivou okolnog terena
Gradnja podzemne garaže na prostoru između zgrade Skupštine AP Vojvodine i Gimnazije „Isidora Sekulić” počela je prošlog proleća i predviđeno je da bude završena za dve godine, mada je bilo najava da bi svi radovi mogli da budu gotovi i do kraja 2023.
Budući da metalna ograda zaklanja pogled na gradilište, prolaznici nisu baš najbolje mogli da vide kako teku radovi, a podzemni objekat je maltene u nivou terena i izbetonirana je poslednja ploča, kao i ventilacioni otvori.
Javna garaža kod Banovine, površine oko 6.300 kvadratnih metara, imaće 167 mesta za putnička vozila, raspoređena na dve etaže, s tim da je 70 parkinga planirano na prvom podzemnom nivou, a 88 na drugom. Od ukupnog broja za vozila osoba s invaliditetom izdvojeno je devet mesta na prvoj etaži, dok će osam parkinga biti opremljeno punjačima za električna vozila. Kolski prilazi objektu planirani su od Banovinskog prolaza i Ulice vladike Platona, iz pravca Žarka Zrenjanina. Te pristupne saobraćajnice biće širine dva metra.
Pošto će objekat biti ukopan, još ranije je najavljeno da će sva stabla biti sačuvana, a planskom dokumentacijom predviđeno je parterno uređenje prostora iznad garaže, na uglu Žarka Zrenjanina, Vladike Platona i Jovana Đorđevića. Osmišljavanje parternog uređenja povereno je novosadskoj firmi „MHM projekt”, a za tehničku dokumentaciju Grad će izdvojiti gotovo osam i po miliona dinara s PDV-om (8.484.000), s tim da će projektanti nacrte, projekte i procenu troškova morati da završe za oko četiri i po meseca, odnosno na proleće.
Zdanje je izgrađeno u periodu od 1936. do 1939. godine, za upravu Dunavske banovine. Banovinska palata danas je sedište Pokrajinske vlade, dok je Skupština AP Vojvodine u dvoru, koji je prvobitno zamišljen kao rezidencija za banove. Kompleks predstavlja kulturno dobro i jedan od najznačajnijih simbola Novog Sada, a građen je u stilu moderne po projektu Dragiše Brašovana.
Projektnim zadatkom Gradske uprave za građevinsko zemljište i investicije obuhvaćen je prostor površine 10.500 kvadratnih metara, a nakon što obave geodetska snimanja i analiziraju situaciju na terenu, odabrani projektanti će predložiti idejno rešenje, u skladu s funkcijom garaže. To, između ostalog, podrazumeva popločavanje, urbani mobilijar, klupe, kante za otpatke, držače za bicikle, javno osvetljenje i zelenilo.
Projektantima je inače sugerisano da razmotre mogućnost za izgradnju česme, a u okviru pejzažnog uređenja trebalo bi predvideti i zalivni sistem, s tim da će voda za to, kako je objašnjeno, biti obezbeđena preko bušenog bunara na Bulevaru Mihajla Pupina.
Uređenje prostora između zgrade Skupštine AP Vojvodine i Gimnazije „Isidora Sekulić” moglo bi da počne i pre nego što podzemna garaža bude završena, doduše, to zavisi od dinamike i sinhronizacije radova, organizacije građenja, ali i vremenskih uslova.
J. Vukašinović