Napreduje izgradnja fiskulturne sale Tehničke škole u Somboru
SOMBOR: Kada je 2015. godine građevinska inspekcija nakon upozorenja samih zaposlenih ali i Zavoda za javno zdravlje zabranila korišćenje fiskulturne sale somborske Srednje tehničke škole, po ko zna koji put se razgovaralo o štetnosti azbesta po ljudsko zdravlje.
Naime, do zabrane korišćenja ove sale za fizičko došlo je usled toga što je ona bila obložena i pokrivena azbestnim pločama čija se potencijalno kancerogena prašina nalazila u celom objektu. Kao da to nije bilo dosta uočena je i kritična korozija na čeličnoj konstrukciji, koja je mogla da dovede do urušavanja celog objekta, pa su učenici u toplijim mesecima časove fizičkog imali isključivo na otvorenim terenima, dok su se u kišnim danima „razgibavali“ po hodnicima škole.
Kako je celo zdanje Srednje tehničke škole vremešno, iz sredstava pokrajinskog buyeta je izdvojeno preko 30 miliona dinara u rekonstrukciju glavne zgrade, odnosno učionica i kabineta koji su obnovljeni 2020. godine, da bi se nakon toga prešlo i na rešavanje problema fiskulturne sale. Čekala se projektno tehnička dokumentacija, neophodne dozvole, zatvarala se finansijska konstrukcija, proveo se postupak javne nabavke izvođača, pa su ovih dana i poslovi na dogradnji, adaptaciji i rekonstrukciji fiskulturne sale Srednje tehničke škole u Somboru u punom jeku.
Nakon što je u potpunosti uklonjen deo objekta koji je bio izgrađen od azbestno – cementnih ploča, u toku je izgradnja fiskulturne sale sa svlačionicama, prostorijom za nastavnika, sanitarnim čvorovima, a u planu je da se postojeći suterenski deo rekonstruiše i adaptira tako da će se ovde nalaziti teretana i ostava za školsku opremu. Novi objekat fiskulturne sale biće povezan hodnikom sa centralnom školskom zgradom.
Kako bi se uverio u to kako napreduju radovi gradilište u dvorištu STŠ je obišao i somborski gradonačelnik Antonio Ratković, zajedno sa stručnim saradnicima i rukovodstvom škole, koji je tom prilikom istakao da će zahvaljujući saradnji grada i Pokrajine uskoro biti rešen višegodišnji problem, te da će učenici ove škole uskoro dobiti adekvatne uslove za časove fizičke kulture.
- Nastavljamo sa infrastrukturnim radovima i u 2023. godini, što je svakako pokazatelj razvoja jednog grada. Nalazimo se u Srednjoj tehničkoj školi koja ove godine obeležava i veliki jubilej, 140 godina postojanja i moram da naglasim da ova škola obrazuje profile koji su potrebni našem gradu i jedan dobar model dualnog obrazovanja je upravo ovde u Srednjoj tehničkoj školi – kazao je Ratković, izražavajući zadovoljstvo što radovi na izgradnji nove sale dobro napreduju i što će biti završeni u predviđenom roku.
Gradonačelnik je podsetio da je problem fiskulturne sale star više godina, a sada će dobiti lep i moderan izgled. Kompletnu izgradnju finansirali su Grad Sombor i Uprava za kapitalna ulaganja Autonomne pokrajine Vojvodine i vrednost radova iznosi oko 76 miliona dinara.
- Mi nastavljamo dalje sa velikim infrastrukturnim projektima u ovoj godini, a sve u cilju kako bi pre svega naša deca, naši mladi imali adekvatne uslove u obrazovanju i u bavljenju sportom - poručio je gradonačelnik Ratković prilikom obilaska gradilišta fiskulturne sale u somborskoj Srednjoj tehničkoj školi koja je sa svojih oko 800 učenika, kao obrazovna institucija iz koje izlaze maturanti sa deficitarnim diplomama, redak primer škole koja gotovo sve svoje upisne kvote ostvaruje već u prvom roku.
M. Miljenović